ODEMČENO: Škoda Auto opouští korunu, firmy skupují ocel, v Praze se uvolní tisíce bytů

Na montážní lince jsou za sebou vozy v pevném pořadí a projíždějí standardními pozicemi, na kterých jsou prováděny vždy pevně dané činnosti shodné pro vyráběný model.

Na montážní lince jsou za sebou vozy v pevném pořadí a projíždějí standardními pozicemi, na kterých jsou prováděny vždy pevně dané činnosti shodné pro vyráběný model. Zdroj: Škoda Auto

Škoda Auto přechází z korun na eura i kvůli elektromobilům. A není sama. Přechod zvažují i další průmyslové podniky. Stavební firmy kvůli válce na Ukrajině skupují předraženou nedostatkovou ocel. Obávají se zastavení staveb. Pražský trh s byty čeká změna způsobená válkou na Ukrajině. Až tisíce nemovitostí mohou být na prodej.

Odemykáme pro vás tři úspěšné články z minulého týdne a vybíráme to nejlepší z prémiového obsahu. Pokud chcete číst další zamčené články a mít okamžitý přístup k exkluzivním zprávám, analýzám a k důležitým informacím ze světa byznysu a politiky, podívejte se na naši nabídku předplatného.

Odemykáme >>>

Škoda Auto přechází z korun na eura i kvůli elektromobilům. A není sama

České koruny mizejí z pokladen tuzemských podniků. Ne snad že by firmy zásadně chudly, národní měnu ale postupně nahrazují eury. Příkladem je Škoda Auto. Na společnou evropskou měnu se přeorientuje od příštího roku. V položce „funkční měna“, jež označuje primární měnu v účetnictví, již automobilka nepovede koruny, ale eura. Důvodem je mimo jiné růst podílu elektromobilů na výrobě. V Česku to zdaleka není ojedinělá záležitost, význam eura totiž dál roste.

Odemykáme >>>

Stavební firmy skupují předraženou nedostatkovou ocel. Obávají se zastavení staveb

Stavebníci čelí kritickému nedostatku oceli, chybějí jim především válcované výrobky a betonářské výztuže. Hrozí proto zpomalení, či dokonce úplné zastavení probíhajících staveb. Důvodem jsou omezené nebo přerušené dodávky železné rudy z Ukrajiny, odkud Česko loni dovezlo kolem pěti milionů tun materiálu. Přerušené jsou také dodavatelské řetězce některých polotovarů z Ruska. Cena oceli proto strmě roste.

Odemykáme >>>

Na trh v Praze se dostanou tisíce bytů, říká o dopadech sankcí developer Rostislav Petchenko

Žádný větší odliv ukrajinských dělníků nenastal, popisuje situaci na stavbách spolumajitel developerské firmy Gartal Rostislav Petchenko, rodák z Chersonu. Příliv uprchlíků vnímá pozitivně. „Vím o spoustě volných pozic, kde už platové požadavky neodpovídají tomu, na co jsme byli zvyklí před měsícem. Za dvacet tisíc hrubého nešlo sehnat žádnou pomocnou sílu. Teď už ano,“ říká developer a věří v široké uplatnění Ukrajinek.

Investiční fondy by mohly přijít o výhodu nižšího zdanění, říká ministr financí Stanjura v pořadu Kvartál E15 Ministr financí Zbyněk Stanjura Ministr financí Zbyněk Stanjura | E15

>>> výběr z rubriky E15 Premium

Ohlušující norské ticho. Roadstory E15 ze země mnoha elektromobilů a nemnoha nabíječek

Norsko je nejvyspělejší elektromobilovou zemí na světě. Vydali jsme se proto prozkoumat ten pověstně skvěle fungující e-systém zblízka. Ano, po norských silnicích se prohání jedna tesla za druhou, což je balzám pro oči i uši. Nabíjecí infrastruktura nás však vrátila do tvrdší reality.

Ruský plyn jen za ruské peníze. Putin dělá z rublu žetonky na kolotoč, říká ekonom Bartoň

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu oznámil, že Rusko už za plyn určený pro Evropu nebude brát eura ani dolary a platby se chystá požadovat v rublech. Opatření, které se má týkat „nepřátelských zemí“, tedy i Česka, se Rusko chystá zavést v nejbližších dnech. „Je to takový majstrštyk, kdy na podporu rublu ruská strana přestane plýtvat vlastními eury a bude jej podporovat eury cizími,“ míní hlavní ekonom investiční skupiny Natland Petr Bartoň. „Jde však jen o krátkodobé řešení. Rubl to po nějaký čas může ochránit před dalším poklesem, ovšem jen velice uměle a jen na oko,“ dodal.

Show must go on. I po smrti Petra Kellnera hraje PPF první investiční ligu

Když před rokem dorazila do Čech zpráva o úmrtí 56letého byznysmena, investora a majitele skupiny PPF Petra Kellnera při nehodě vrtulníku na Aljašce, byl to obrovský šok nejen pro finanční svět. „Odešel člověk, který zanechal velice významnou stopu v naší novodobé podnikatelské i společenské historii. Bude tu obrovsky chybět,“ reagoval tehdy například šéf České spořitelny Tomáš Salomon.

Komárkovo příjemné dilema. Z řecké sázkovky OPAP inkasuje šest miliard, anebo zvýší podíl

Loterijní společnost Allwyn spadající pod skupinu KKCG Karla Komárka se letos opět může těšit z výsledků společnosti OPAP. Řecká loterie, kterou Allwyn ovládá, meziročně zlepšila všechny finanční ukazatele. Česká skupina si tak na dividendách a mimořádné platbě akcionářům může přijít na přibližně šest miliard korun. Informaci deníku E15 potvrdila mluvčí skupiny Allwyn Dana Dvořáková.

Sedm tisíc Ukrajinců už našlo práci. Počty zaměstnaných raketově porostou

Český byznys začíná absorbovat uprchlickou krizi. Z dat ministerstva práce, která má deník E15 exkluzivně k dispozici, vyplývá, že tuzemské firmy zaměstnaly od začátku války již přes 7400 ukrajinských uprchlíků. Celkem je v zemi přes 270 tisíc nově příchozích Ukrajinců, většinou žen a dětí.

Ukrajina nás láká navzdory válce, do Ruska nikdy nepůjdeme, říká Ondřej Bartoš z Credo Ventures

UiPath, Productboard nebo PriceFx. To jsou příklady před lety neznámých startupů, na které v jejich začátcích vsadili investoři z Credo Ventures. Společnost před více než deseti lety spoluzakládal Ondřej Bartoš. „Na českém trhu investici získá více projektů, než by ji získat mělo,“ říká partner Credo Ventures v rozhovoru pro deník E15. Ondřej Bartoš vystoupí tento týden na International E-commerce Summitu, který deník E15 pořádá. 

Další články najdete v rubrice E15 Premium