Řecko obnoví vysílání veřejnoprávní ERT | e15.cz

Řecko obnoví vysílání veřejnoprávní ERT

Konec vysílání. Řecká vláda zavřela veřejnoprávní stanici ERT
Konec vysílání. Řecká vláda zavřela veřejnoprávní stanici ERT
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecký parlament schválil zákon, který umožní obnovení vysílání veřejnoprávní rozhlasové a televizní společnosti ERT, jejíž vysílání bylo přerušeno zhruba před dvěma lety kvůli úsporám. Obnovení vysílání bylo jedním z předvolebních slibů krajně levicové vládní strany Syriza, která již v roce 2013 protestovala proti rozhodnutí ukončit provoz 75 let staré instituce.

Provoz ERT řecká vláda každoročně financovala částkou kolem 300 milionů eur (8,2 miliardy korun). Stanice byla odpojena v červnu 2013. Krok tehdejší vlády premiéra Antonise Samarase vyvolal silné protesty v Řecku i v zahraničí a vedl bezmála k rozpadu vlády.

Nástupkyní ERT se stala výrazně štíhlejší společnost NERIT. Ta má zhruba 500 zaměstnanců, tedy méně než pětinu ve srovnání s ERT. NERIT by nyní měla být sloučena nebo pohlcena ERT.

Vláda prý najme zpět všech téměř 2500 zaměstnanců, které propustila po ukončení provozu ERT, včetně 600 novinářů. Roční náklady mají činit 30 milionů eur a vláda je chce získat z výběru poplatků za elektřinu. ERT měla původně tři domácí televizní kanály a několik rozhlasových stanic. Další detaily má vláda zveřejnit v příštích měsících.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější