Výkupní cena mléka roste, ceny mléčných výrobků ale ještě více | E15.cz

Výkupní cena mléka roste, ceny mléčných výrobků ale ještě více

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Před čtyřmi lety farmáři vylévali syrové mléko do polí na protest proti tomu, že výkupní cena od mlékáren zhruba 5,90 koruny za litr nepokrývá ani náklady. Nyní v červenci se výkupní cena mléka vyšplhala na 8,36 koruny za litr, což je jedna z nejvyšších hodnot za posledních pět let – a podle farmářů je to opět stejně málo. Od výkupců mléka by potřebovali přes devět korun a následný patnáctiprocentní růst.

„Rozevírají se nůžky mezi farmářskou a spotřebitelskou cenou. Cena spotřebitelská roste, aniž by významně rostla cena, kterou dostávají farmáři,“ uvedl prezident Agrární komory Jan Veleba. Podle údajů komory a odbytového družstva Mlecoop například v červenci stál kilogram másla v obchodě průměrně téměř 156 korun při výkupní ceně mléka 8,36 koruny. V květnu 2008 ale při výkupní ceně mléka 8,74 koruny stál kilogram másla na regálech 115 korun.

Ceny mléka Autor:

Současný stav tuzemských producentů syrového mléka přitom patří k evropské špičce, tvrdí výkonný ředitel Svazu chovatelů českého strakatého skotu Josef Kučera. Průměrná užitkovost krávy v EU za rok loni činila 6460 kilogramů mléka, zatímco v Česku to bylo 8050 kilogramů. Čeští farmáři navíc bojují s velkými výkyvy cen mléka, které jsou v průměru o dvě pětiny vyšší než v EU. „Určitě to není vina tuzemských producentů, že i přes své výsledky ztrácejí konkurenceschopnost na evropském trhu,“ dodal Kučera.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah