Austrálie zamítla privatizaci provozovatele elektrické sítě do čínských rukou | E15.cz

Austrálie zamítla privatizaci provozovatele elektrické sítě do čínských rukou

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Wongm via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prodej státního podílu v tamním největším provozovateli elektrické sítě Ausgrid čínským investorům Austrálie nepovolí, řekl tamní ministr financí Scott Morrison. Ten už minulý týden předběžně uvedl, že čínské firmě State Grid Corporation of China ani hongkongské Cheung Kong Infrastructure Holdings, které byly považovány za preferované zájemce, nebude dovoleno podíl 50,4 procenta koupit z obav o národní bezpečnost.

Rozhodnutí zřejmě zhorší vztahy mezi oběma zeměmi. Čína je přitom největším obchodním partnerem Austrálie a Peking již australskou vládu obvinil z ochranářství.

Internetový server The Austrailan upozornil, že je to letos již podruhé, co bylo zájemcům z Číny zabráněno koupit majetek v Austrálii kvůli obavám o bezpečnost. Vláda kvůli otázce národní bezpečnosti zabránila čínské firmě Penxin koupit největšího australského soukromého majitele zemědělské půdy Kidnam & Co.

Čínští zájemci o Ausgrid patří mezi největší infrastrukturní společnosti na světě. Za státní podíl v Ausgrid nabízely tyto firmy deset miliard australských dolarů (181,7 miliardy korun), uvedla agentura Reuters. Rozhodnutí vlády podle Pekingu ukazuje, že investiční prostředí v Austrálii je nejisté a povede k tomu, že čínské firmy nebudou tak ochotné v Austrálii investovat.

Rozhodnutí Austrálie odmítnout nabídky na podíl v Ausgrid podtrhuje změnu politického klimatu, která je patrná od minulého měsíce. Po volbách se totiž dostala k moci hrstka senátorů s protekcionistickými sklony, upozorňuje Reuters.

Ministr Morrison ale dnes řekl, že privatizace Ausgrid zůstává hlavním plánem vlády Nového Jižního Walesu. Z výtěžku chce vláda financovat projekty v infrastruktuře, zatím ale není jasné, jak teď prodej bude vypadat.

Státní společnost Ausgrid vlastní, udržuje a provozuje elektrickou distribuční síť v Novém Jižním Walesu. Má téměř 1,7 milionu zákazníků a majetek v hodnotě 15,3 miliardy australských dolarů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah