Banky neuspěly v solárním boji, nejsou prý účastníky soudního řízení | E15.cz

Banky neuspěly v solárním boji, nejsou prý účastníky soudního řízení

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ChristofferRiemer via Wikimedia Commons (CC BY 3.0)

Tomáš Fránek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Finanční domy, které poskytly desítky milionů na výstavbu solárních elektráren, nedostaly možnost ve sporných případech svoje investice bránit. Nejvyšší správní soud totiž v případě stížností Raiffeisenbank a Sberbank rozhodl, že banky nejsou účastníky soudního řízení. Tím je Energetický regulační úřad.

Banky tedy nemohou předkládat stanoviska a důkazy a musí čekat, jestli soudy licence elektrárnám odejmou a bude tak případně ohroženo splácení úvěrů. Stejný problém jako banky mají i majitelé solárních elektráren.

Těm také krajský soud nepřiznal status účastníka řízení a z tohoto důvodu neakceptoval jejich důkazy. Není tak vyloučené, že by se někteří vlastníci solárních elektráren domáhali náhrady v okamžiku, kdy by soud rozhodl, že jim byla licence odebrána z důvodu pochybení Energetického regulačního úřadu.

Raiffeisenbank se chtěla stát účastníkem řízení ve sporu o elektrárnu Solar 6 v Kojetíně. Sberbank zase usilovala o právo se bránit v případě elektrárny Tuchlovice

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal ve veřejném zájmu celkem 22 správních žalob. V nich napadl problémová rozhodnutí úřadu z konce roku 2010. U všech elektráren Zeman upozorňoval na rozpory v dokumentech a údajích předložených před vydáním licencí. V sedmi případech soud žalobě vyhověl, v devíti žaloby zamítl, spory ale pokračují u Nejvyššího správního soudu.

Raiffeisenbank se chtěla stát účastníkem řízení ve sporu o elektrárnu Solar 6 v Kojetíně. Sberbank zase usilovala o právo se bránit v případě elektrárny Tuchlovice. Sberbank uvedla i částku, která ji měla opravňovat k tomu, aby jí soud účast v řízení přiznal – šlo o úvěr ve výši 75 milionů korun.

„Vycházíme z toho, že rozhodnutí o udělení licence bylo zákonné a pravomocné,“ uvedl právník Sberbank David Urbanec. Podle právníka Raiffeisebank Jana Kohouta by bez úvěru solární elektrárna licenci získat nemohla a banka tedy musí mít právo na soudní ochranu. Nejvyšší správní soud však pouze konstatoval, že v případě, že elektrárny přijdou o licenci, hrozí bankám ekonomické škody.

Autor je spolupracovníkem redakce

Autor: Tomáš Fránek

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah