Bohemia Energy snížila zisk o čtvrtinu. Důvodem jsou vysoké velkoobchodní ceny energie | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Bohemia Energy snížila zisk o čtvrtinu. Důvodem jsou vysoké velkoobchodní ceny energie

Bohemia Energy snížila zisk o čtvrtinu. Důvodem jsou vysoké velkoobchodní ceny energie
Písařík Jiří Bohemia Energy
• 
ZDROJ: Michael Tomeš
Ondřej Souček

Ondřej Souček

Největšímu tuzemskému alternativnímu dodavateli energií, společnosti Bohemia Energy Entity Jiřího Písaříka, klesl zisk o více než čtvrtinu. Loni kvůli vysokým velkoobchodním cenám energie vykázala firma zisk po zdanění 441 milionů korun.

„Ceny na burze za poslední tři roky narostly o sto procent. Ačkoli jsme měli velkou část energií nakoupenou dopředu, s tímto nárůstem cen nepočítal víceméně nikdo. Zákonitě se to tedy muselo odrazit i na našem hospodářském výsledku,“ komentuje příčiny horšího výsledku mluvčí společnosti Hana Novotná. Letošní zisk by se podle ní mohl znovu přiblížit tomu z roku 2017, kdy dosáhl 609 milionů korun.

Čistý obrat společnosti meziročně vzrostl z 10,2 na 10,8 miliardy korun, za což podle firmy může především vzrůstající počet zákazníků. Bohemia Energy Entity loni dodávala elektřinu zhruba 398 tisícům zákazníků, což je meziročně o třináct tisíc více, a u plynu zvýšila počet zákazníků o sedm tisíc na 199 tisíc.

Na trhu elektřiny zostřil konkurenční boj

„Vysoké ceny na burze výrazně pročistily trh. Především od těch, kteří nakupovali rizikově a bez dlouhodobého výhledu. Naše poměrně konzervativní nákupní strategie nám naopak umožnila udržet pro zákazníky výhodné cenové nabídky i po razantním zvýšení velkoobchodních cen,“ dodala Novotná.

Společnost Bohemia Energy Entity ke konci loňského roku dodávala elektřinu čtvrtému nejvyššímu počtu zákazníků, přičemž u plynu byla třetím největším dodavatelem. Součástí skupiny Bohemia Energy jsou také společnosti Amper Market, Comfort Energy, Europe Easy Energy, X Energie a Slovakia Energy, jejichž výsledky však do výsledku firmy Bohemia Energy Entity nejsou zahrnuty. Souhrnně loni skupina v tržbách přesáhla 21 miliard korun, což je o třetinu více než rok předtím. V roce 2017 ale součástí skupiny nebyla firma Amper Market, která loni utržila zhruba 4,3 miliardy korun.

Prudký růst cen energií vyvolal na trhu paniku, říká majitel Bohemia Energy Jiří Písařík

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!