Ceny benzinu a nafty jsou nejvyšší v historii. Růst budou i v příštích dnech, tvrdí ekonom

Benzin je nejdražší v historii.

Benzin je nejdražší v historii. Zdroj: ČTK

Tankovací pistole
2
Fotogalerie

Pohonné hmoty v Česku jsou po ruské invazi na Ukrajinu nejdražší v historii. Cena benzinu Natural 95 se v uplynulém týdnu zvýšila o 1,93 koruny na průměrných 39,36 koruny za litr. Nafta stála ve středu v průměru 38,73 korun za litr, což bylo o 2,34 koruny víc než o týden dřív. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Podle analytiků přesáhne průměrná cena 40 korun.

Důvodem dramatického nárůstu cen pohonných hmot v ČR je podle analytiků zdražování ropy na světových trzích a oslabení koruny v důsledku propuknutí války na Ukrajině. Nová maxima překonala dosavadní rekordy ze září 2012, kdy se průměrná cena Naturalu 95 vyšplhala nad 38,50 korun za litr a nafty nad 37 korun za litr.

,,V nejbližším týdnu by ceny pohonných hmot měly stoupnout o další korunu. U benzínu padne cena 40 korun za litr, u nafty bude pokořena hranice 39 korun za litr. Zdražování bude pokračovat v průběhu celé první poloviny března," uvedl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. Důvodem je rychlý růst ceny ropy Brent až na 111 dolarů (2590 korun) za barel.

Video placeholde
SWIFT - Co znamená tato matka všech sankcí pro Rusko • Videohub

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy může benzin vzrůst až k 50 korunám za litr, omezí-li Rusko dodávky ropy či plynu. Zrychlení růstu cen by nastalo také v případě dobytí Kyjeva ruskými vojsky.

Zlevnění v nedohlednu

,,Motoristé v ČR musí počítat s tím, že ceny pohonných hmot budou dramaticky růst i v příštích dnech. Pohonné hmoty v ČR od invaze Ruska na Ukrajinu v minulém týdnu zdražují nebývale citelným tempem, denně v rozsahu kolem 30 až 40 haléřů. Toto již tak rychlé tempo zdražování, v případě benzínu nejrychlejší od roku 2010, však může ještě akcelerovat," uvedl Kovanda.

Čerpací stanice prudce zvyšují ceny i ve srovnání jednotlivých dnů v uplynulém týdnu. Natural 95 v sobotu a ve středu za jediný den zdražil v průměru o víc než 40 haléřů. Průměrná cena nafty v sobotu vyskočila o víc než 60 haléřů, ve středu o víc než padesátník.

Před rokem byl Natural 95 o deset korun na litru levnější než nyní. Za naftu tehdy motoristé platili o 10,68 Kč na litru méně.

Nejlevnější paliva natankují řidiči v Jihočeském kraji, kde je litr benzinu v průměru za 38,82 Kč. Naftu tam prodávají průměrně za 38,24 korun. Naopak nejdražší jsou pohonné hmoty v Praze, kde litr benzinu stojí průměrně 39,97 Kč a nafty 39,42 korun.