Český Agrostroj vybuduje v Rusku továrnu na zemědělské stroje | E15.cz

Český Agrostroj vybuduje v Rusku továrnu na zemědělské stroje

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: David Vagaday

ČTK

Share on Facebook Messenger
Pelhřimovský Agrostroj, který je největším českým výrobcem zemědělské techniky, vybuduje nový závod v Rusku. Postaví ho 60 kilometrů jižně od Voroněže. Důvodem investice jsou podmínky v tomto teritoriu, které nutí 60 procent prodaných výrobků vyrábět v Ruské federaci. Výši investice podnik nezveřejnil.

Místo, kde Agrostroj výrobní závod postaví, společnost hledala tři roky. Smlouvu podepsala loni v prosinci. Závod vznikne na 42 hektarech, výstavba začne v roce 2016 nebo 2017. „Bude to podle vývoje politické situace v Rusku,“ uvedl generální ředitel Agrostroje Lubomír Stoklásek.

Struktura výroby i montážní celky budou stejné jako v Pelhřimově. Jádrem budou zemědělské stroje, dál chce ale firma dělat kooperace pro automobilový průmysl, nákladní auta, autobusy a komunální stroje. U zemědělských strojů půjde většinou o finální produkci, u zbytku dodávky dílů.

V plánu je miliardový obrat

Do Ruska Agrostroj vyváží zboží za zhruba 200 milionů Kč ročně. Nárůst obratu se má ale navýšit až na 1,2 miliardy korun v horizontu deseti let. „Je to dlouhodobý plán rozvoje obchodu našich partnerů v Rusku, ale samozřejmě nic není jistého a je v tom spousta rizika,“ řekl Stoklásek. Agrostroj loni k tomu založil ruskou pobočku.

Holding Agrostroj měl loni obrat téměř pět miliard korun. Firma 98 procent svého zboží exportuje. Hlavní výrobu má v Pelhřimově, další v Humpolci a v Počátkách na Vysočině. Firma má 2000 zaměstnanců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.