Elektrárna Opatovice nedostala od pátku uhlí

Opatovice

Opatovice Zdroj: ctk

Vypovězení smlouvy na dodávky uhlí od firmy Czech Coal považuje dozorčí rada Elektráren Opatovice za protiprávní. Poslední uhlí přišlo v pátek. Uvedl to předseda představenstva společnosti Elektrárny Opatovice Jan Špringl.

Elektrárny Opatovice se chtějí všemi dostupnými prostředky bránit proti vypovězení smlouvy na dodávky uhlí od firmy Czech Coal. Uvedl to předseda dozorčí rady Mirek Topolánek. Elektrárny se hodlají obrátit na Energetický regulační úřad, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nebo na ministerstvo průmyslu. Vyjednávají také o alternativních dodávkách uhlí, konkrétnější zdroje paliva zatím nechtěli představitelé společnosti uvést.

„Czech Coal přestala dodávat uhlí v plném rozsahu. V současné době jsou dodávky na bodě nula, tedy žádné,“ uvedl Špringl. Před vypovězením smlouvy činily dodávky asi 6000 tun uhlí denně, což představovalo čtyři vlaky.

Mezi společností Elektrárny Opatovice (EOP) a těžařskou společností Czech Coal se rozhořel obchodní spor. Czech Coal smlouvu na dodávky uhlí do elektrárny Opatovice vypověděla ve čtvrtek. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že majitel elektrárny, Energetický a průmyslový holding (EPH), firmě Czech Coal dluží 500 milionů korun. Opatovice i EPH naopak tvrdí, že všechny dodávky uhlí řádně a včas hradí.

Výrobce tepla a elektřiny se chce bránit proti vypovězení smlouvy všemi dostupnými prostředky. Podle předsedy dozorčí rady se chce také obrátit na státní úřady, například na Energetický regulační úřad, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nebo na ministerstvo průmyslu. Vyjednává také o alternativních dodávkách uhlí, konkrétnější zdroje paliva zatím nechtěli představitelé firmy uvést.

Elektrárna v Opatovicích zásobuje teplem a teplou vodou přes 60.000 domácností v Hradci Králové, Pardubicích a Chrudimi. Společnost také v regionu dodává teplo institucím či průmyslovým objektům. Ročně elektrárna spálí přes milion tun hnědého uhlí.