Elektrárny pouští do sítě více energie | E15.cz

Elektrárny pouští do sítě více energie

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: pixmac.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tuzemské elektrárny v prvním pololetí zvýšily výrobu. Hrubá produkce elektřiny meziročně vzrostla o 3,3 procenta na 45,74 terawatthodin. Čistá spotřeba elektřiny se zvýšila o 0,4 procenta na 30,14 terawatthodin. Vyplývá to z údajů Energetického regulačního úřadu.

Nejvíce elektřiny v pololetí díky levným emisním povolenkám vyrobily uhelné elektrárny. Jejich produkce se meziročně zvýšila o čtyři procenta na 25,56 terawatthodin. Výroba z jaderných elektráren stagnovala na 14,8 terawatthodin.

Společnost ČEZ očekává, že letos zvýší výrobu v jaderných elektrárnách o sedm procent. Uhelné elektrárny ČEZ zvednou produkci o dvě procenta. Od příštího roku ale budou energetické společnosti nakupovat část emisních povolenek, což se promítne do jejich hospodaření.

:

Vývoz elektřiny v prvním pololetí vzrostl o pětinu na 15,1 terawatthodin. Dovoz činil 5,6 terawatthodin. Pokračuje tak trend z loňského roku, kdy byl čistý vývoz elektřiny z České republiky rekordní a dosáhl více než 17 terawatthodin.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba chce vývoz elektřiny zpoplatnit, aby elektrárny nevyvážely elektřinu vyráběnou z uhlí, které potřebují teplárny.

Výroba z obnovitelných zdrojů v prvním pololetí výrazně nerostla. v pololetí vyrobily 1,17 terawatthodin, což je zhruba stejně jako loni. Instalovaný výkon solárních elektráren po legislativních změnách od loňského roku roste jen velmi mírně. Produkce z fotovoltaiky v pololetí tvořila asi 2,5 procenta z celkové výroby.

U velkoodběratelů v pololetí spotřeba klesla o zhruba půl procenta na 17,6 terawatthodin. Je to dáno ekonomickým útlumem a nižší výrobou v podnicích. Spotřeba maloodběratelů, tedy malých podnikatelů a domácností, naopak vzrostla o dvě procenta na 11,77 terawatthodin.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.