Energetická náročnost české ekonomiky klesla na polovinu | E15.cz

Energetická náročnost české ekonomiky klesla na polovinu

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Tomas lazek, Mlada fronta

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spotřeba energie v posledních dvaceti letech klesla zhruba na polovinu. Ve srovnání s rokem 1990 se nyní pohybuje na úrovni 57 procent. V Evropě nicméně Česko patří spolu se Slovenskem vzhledem k výkonu ekonomiky k největším spotřebitelům energií. Sousední Německo například potřebuje na vytvoření jednotky HDP o polovinu méně energie než Česko.

V Česku je na rozdíl od zemí v západní Evropě větší podíl energeticky náročného průmyslu a méně služeb, které tolik energie nespotřebují. Česko má například vyšší podíl chemického průmyslu. Ve střední Evropě je hlavním výrobcem průmyslových hnojiv. Mezi další energeticky náročná odvětví, která jsou v české ekonomice více zastoupena, patří hutnictví, strojírenství, sklářství a papírenský průmysl. Nicméně pořád platí, že české průmyslové firmy stále využívají energii neefektivně.

Vývoj spotřeby elektrické energie na jednoho obyvatele

vývoj spotřeby elektřinyAutor:

Největší nárůst ve spotřebě energie zaznamenala od 90. let minulého století doprava. Od roku 1990 spotřeba energie v dopravě vzrostla pětkrát.

V jednom ukazateli ovšem Česko řadu zemí západní Evropy předčí. Měřeno spotřebou elektrické na jednotku HDP se Česko pohybuje pod průměrem Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj. Podle statistiků to souvisí i s tím, že řada zemí je více elektrifikována. Navíc i v Česku rok od roku spotřeba elektřiny v přepočtu na obyvatele roste, podobně jako v ostatních vyspělých zemích.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah