Energetické úspory snížily účet za energie za 25 let o šest bilionů dolarů | E15.cz

Energetické úspory snížily účet za energie za 25 let o šest bilionů dolarů

Stožáry vysokého napětí
Stožáry vysokého napětí
• 
ZDROJ: Blazek Tomas/E15

Jan Stuchlík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Energetické úspory ušetřily spotřebitelům energie ve světě od roku 1990 téměř šest bilionů dolarů. To odpovídá loňskému hrubému domácímu produktu Japonska nebo Německa. Jen v roce 2014 činila úspora nákladů za energie díky úsporám celosvětově 550 miliard dolarů. K těmto číslům došla v poslední analýze trhu energetických úspor Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Energetická intenzita v zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) jen loni vzrostla o 2,3 procenta. V konečném důsledku spotřeba energií v zemích OECD spadla na úroveň roku 2000, zatímco výkon jejich ekonomik od té doby vzrostl o 26 procent. Tato čísla dokazují, tvrdí IEA, že ve vyspělém světě se definitivně rozlomilo pouto mezi hospodářským růstem a spotřebou energie.

Úspory zvyšují také energetickou bezpečnost. Členské státy IEA loni nemusely díky větší efektivitě dovézt energii odpovídající 190 milionů tun ropy. Účet za dovoz energií byl díky tomu nižší o 80 miliard dolarů. Nejvíce si z tohoto balíku ukrojilo Německo, které náklady na dovoz energií dokázalo snížit o 30 miliard dolarů. Obchodní bilance země se díky tomu zlepšila o 12 procent, spočítala IEA. Nejvíce Německo šetřilo na dovozu ropy a plynu.

Investice do budov

Necelá třetina energie se spotřebovává v budovách. Loni se do zvýšení jejich energetické účinnosti investovalo 90 miliard dolarů. Do tohoto sektoru také směřuje největší část z výdajů na energetické úspory. Ze 17 miliard dolarů, které Německo loni do úspor investovalo, mířilo do obytných budov 75 procent. Čína do renovací budov dala loni 18 miliard dolarů a 60 procent z této částky mířilo do rezidenčních nemovitostí.

Podle odhadů IEA by investice do zvyšování energetické účinnosti budov mohly do roku 2020 vzrůst celosvětově na 125 miliard dolarů. Jenže to bude výrazně méně, než by bylo potřeba, aby spotřeba energií v budovách adekvátně přispěla k cíli omezit globální oteplení do roku 2100 na dva stupně Celsia. V tomto scénáři by svět musel do budov v roce 2020 nalít 215 miliard dolarů.

Ovzduší čistší o 870 milionů tun CO2

Díky nižší spotřebě energie loni členské země IEA nevypustily do ovzduší 870 milionů tun skleníkového oxidu uhličitého. Od roku 1990 tento příspěvek energetických úspor v boji proti skleníkovým emisím činil 10,2 miliardy tun CO2.

Lepší elektrické spotřebiče, jejichž výrobce vlády nutí k větší energetické účinnosti, loni ušetřily v zemích OECD 430 terawatthodin elektřiny. To odpovídá osminásobku roční spotřeby elektřiny v Česku.

IEA odhaduje, že trh s energetickými úsporami v příštích letech dál poroste. Výrazně by tento trend neměly nahlodat ani nízké ceny ropy a plynu. Některé státy naopak nízkých cen využívají k odbourání dotací na paliva, což v budoucnu může v těchto státech podnítit investice do větších úspor.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah