Kyjev prý kývnul na urovnání dluhu za plyn, nemá ale dost peněz | E15.cz

Kyjev prý kývnul na urovnání dluhu za plyn, nemá ale dost peněz

Ukrajinský prezident Petro Porošenko
Ukrajinský prezident Petro Porošenko
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ukrajina souhlasila se všemi podmínkami vyrovnání dluhu za plyn, které předložilo Rusko. Protože ale nemá dostatek finančních prostředků, může vyřešení problému pomoci Evropská komise, když Ukrajině prostředky poskytne. Prohlásil to šéf ruské energetické společnosti Gazprom Alexej Miller po pátečních jednáních v Miláně.

„Ukrajina dnes (v pátek) souhlasila s tím, že první splátka ve výši 1,45 miliardy dolarů musí být poskytnuta před zahájením dodávek,“ citovala agentura Interfax-Ukrajina Millera.

Podle něj rovněž Ukrajina souhlasila s uhrazením částky 3,1 miliardy dolarů do konce roku, a ne do konce prvního čtvrtletí příštího roku, jak původně Kyjev chtěl. A prý i přistoupila na cenu 385 dolarů za tisíc metrů krychlových plynu.

Problém ale podle Millera spočívá v tom, že Ukrajina nemá čím zaplatit aktuální dodávky. A tady je „míč na straně Evropské komise“. „Mohlo by jít o překlenovací úvěr, posunutí tranše Mezinárodního měnového fondu z ledna na prosinec,“ dodal.

Na dluh už nic nebude

K tomu, aby Kyjevu pomohla zaplatit dodávky ruského plynu pro Ukrajinu během nadcházející zimy, vyzval v pátek Evropskou unii už ruský prezident Vladimir Putin po jednání s ukrajinským protějškem Petrem Porošenkem.

„Na dluh už Rusko nic dodávat nebude,“ prohlásil Putin před a vypočítal předchozí ruské půjčky a ukrajinské dluhy, které Kyjev dosud nezačal splácet. Moskva od Ukrajinců nedostala nejméně 5,5 miliardy dolarů (asi 118 miliard Kč), je však ochotna zpětně udělit Kyjevu slevu a spokojit se i se 4,5 miliardy dolarů.

„Na schůzce s Putinem jsme nemohli problém s plynem vyřešit,“ připustil po jednání mezi čtyřma očima Porošenko. „Doufáme ale, že do schůzky naplánované na 21. října do Bruselu všechny problémy vyřešíme. Dosáhli jsme jistého pokroku, ale některé detaily je nutné ještě dohodnout,“ dodal.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah