Němce čeká kvůli ekopřirážce rekordní zdražení elektřiny | E15.cz

Němce čeká kvůli ekopřirážce rekordní zdražení elektřiny

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Až o jedenáct procent víc zaplatí za elektřinu v příštím roce německé domácnosti. To je největší zdražení za uplynulých deset let. Na vině je další navýšení ekologické přirážky na rozvoj obnovitelných zdrojů na dosud rekordních 5,3 centu (1,3 koruny) za kilowatthodinu.

Politici i svazy na ochranu spotřebitelů považují tak razantní nárůst ceny proudu pro domácnosti za neúnosný. Ministr životního prostředí Peter Altmeier už slíbil radikální reformu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů energie.

Celou otázkou se intenzivně zabývá i kancléřka Merkelová. Podle ní zatím není jasné, jak moc bude daň zvýšena. „Pokud chcete energetickou revoluci, tak se to bez zdražení neobejde.“ řekla kancléřka na zemském konferenci CDU ve městě Fulda.

Spolkový ministr životního prostředí Peter Altmaier (CDU) chce omezit další rozšiřování obnovitelných zdrojů energie, aby se zabránilo dalšímu zvyšování finančních nákladů pro spotřebitele. „Nový zákon musí zajistit, abychom mohli poskytovat elektřinu v Německu za rozumnou cenu,“ uvedl ministr. Expanze obnovitelných zdrojů energie musí podle něj být lépe koordinována mezi spolkovými zeměmi.

Podle propočtů specializovaného portálu Verivox vzroste příští rok cena elektřiny pro odběratele nejméně o sedm procent, velmi pravděpodobně ale překročí hranici deseti procent. S minimálně desetiprocentním zdražením počítá i největší dodavatel elektřiny na východě Německa společnost enviaM.

„Zvýšení ceny o 11 procent by bylo největší za posledních deset let,“ upozornila expertka Verivoxu Dagmar Ginzelová. „Ceny proudu stoupají každý rok, normálně je to ale jen v jednotkách procent,“ připomněla. Běžná německá domácnost tak příští rok zaplatí za elektřinu zhruba o sto eur (2500 korun) víc než letos.

Dvacetiletá garance dotovaného výkupu

Důvodem je další navýšení zelené přirážky, prostřednictvím níž jsou dotováni producenti proudu ze solárních, větrných, vodních či bioplynových elektráren. Ti mají zákonem garantovány výkupní ceny na 20 let dopředu, což se zejména kvůli masivně přibývajícím fotovoltaickým zařízením promítá do ceny proudu pro koncové zákazníky.

Tento příplatek letos činil 3,59 centu (90 haléřů) za kWh, v příštím roce podle předběžných údajů vzroste na 5,3 centu. Tříčlenná rodina při spotřebě 3500 kWh za rok tak na ekologické přirážce zaplatí včetně DPH zhruba 220 eur (5500 korun), o 70 eur (1750 korun) víc než letos. U velké rodiny se to může vyšplhat až na více než 400 eur (10 tisíc korun).

Spolkový svaz na ochranu spotřebitelů po vládě žádá, aby omezila četné výjimky z placení ekologické přirážky u podniků a zvážila snížení zdanění elektřiny. Podle koaličního partnera Merkelových konzervativců, liberální FDP, je nutné změnit zákon o podpoře obnovitelných zdrojů (EEG). „Kdo chce dostat ceny proudu dlouhodobě pod kontrolu, musí se radikálně pustit do EEG,“ vzkázal předseda FDP a ministr hospodářství Philipp Rösler.

Podle dnes zveřejněného průzkumu 93 procent Němců souhlasí s intenzivnějším rozvojem obnovitelných zdrojů energie, chystané zvednutí zelené přirážky ale více než polovina pokládá už za příliš vysoké.

Autor: nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.