Boeing 737 MAX vzlétne nejdříve v listopadu, tipují investoři | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Odstavené boeingy nevzlétnou dřív než v listopadu, očekávají investoři

Štěpán Bruner

Štěpán Bruner

Letouny Boeing 737 MAX získají povolení k opětovnému provozu letos v listopadu. K takovému závěru dochází ve své analýze poradenská společnost Bernstein Research. Investoři v anketě Bernsteinu jsou ale ještě podstatně pesimističtější.

Se závěrem poradenské firmy, z jejíž analýzy cituje server Leeham News, souhlasí jen 17 procent ze stovky oslovených investorů. Necelá třetina respondentů očekává, že obnovení provozu a restartu dodávek nových letadel se zákazníci dočkají v prosinci. Celých 42 procent investorů ale odhaduje, že na recertifikaci letadla, bez níž aerolinky nová letadla nepřevezmou, dojde v březnu 2020 nebo ještě později.

Samotné obnovení dodávek ale neznamená, že aerolinky a leasingové společnosti budou mít objednaná a již vyrobená letadla ihned k dispozici. Boeing po březnovém rozhodnutí úřadů o odstavce nezastavil produkci, což znamená, že v areálu výrobního závodu v Rentonu ve státě Washington nyní stoji stovky prakticky dokončených letadel. Ta však ještě budou muset projít úpravami na základě požadavků obnovené certifikace.

Špatně utažené šrouby, chybějící díly. Aerolinky si stěžují na kvalitu výroby dreamlinerů

Podle Bernstein Research zvládne Boeing doručovat uskladněné MAXy tempem 25 strojů za měsíc. To znamená, že k posledním zákazníkům by se zpožděné letouny při získání certifikace v listopadu dostaly až v prosinci 2020. Společnost Buckingham Research už dříve odhadla, že úpravy a předání již vyrobených nových letounů 737 MAX zaberou podle okolností 13 až 22 měsíců.

Investoři v průměru odhadují, že odškodnění aerolinkám za odstávku již předaných letadel a opožděné dodávky budou Boeing stát nejméně 5,6 miliardy dolarů (129 miliard korun). To je suma, kterou společnost při oznámení hospodářských výsledků za druhé čtvrtletí označila jako náklady na krizi spojenou odstávkou MAXů. Lze očekávat, že výše kompenzací pro konkrétní aerolinky nebudou zveřejněny.

Letadla 737 MAX, která jsou nejprodávanějším modelem Boeingu, byla po celém světě postavena mimo provoz v březnu. Důvodem byly dvě letecké katastrofy s 346 oběťmi na životech. Boeing nyní pracuje na nápravě systému, jehož chyba byla s největší pravděpodobností hlavní příčinou obou nehod.

Prohlédněte si fotogalerii:

Piloti letu Smartwings, který v Pardubicích přejel dráhu, porušili základní předpisy
Letouny Airbusu mají podobný problém jako Boeing 737 MAX. Evropský regulátor varuje aerolinky
Královna nebes slaví. Boeing 747 poprvé vzlétl před 50 lety
Vlakem v Číně: Připravte se na hlučné cestující i dechberoucí výhledy

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!