Přípravy Volkswagenu na elektrický věk narazily u odborů | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Přípravy Volkswagenu na elektrický věk narazily u odborů

Jan Pavec

Jan Pavec

Automobilový koncern Volkswagen hlásí úspěšný loňský rok, rostly mu tržby i provozní zisk. Firmou ale cloumají spory mezi vedením a zástupci zaměstnanců. Neshodnou se na plánovaných změnách, které mají Volkswagen připravit na nastupující trend elektromobility a zvýšenou konkurenci. Záměry vedení zahrnují propuštění až sedmi tisíc lidí a zároveň vybudování nové továrny ve východní Evropě nebo v Turecku. Ta by měla dosáhnout roční produkce 350 tisíc vozů.

„Naši zástupci se proti tomu postaví v dozorčí radě,“ cituje německý deník Handelsblatt nejmenovaný zdroj ze zaměstnanecké závodní rady. Ta má právo na jarním zasedání propouštění i uzavírání továren zablokovat.

Do sporu se zapojili také představitelé největšího spolumajitele Porsche Automobil Holding. Wolfgang Porsche na ženevském veletrhu uvedl, že závodní rada je spoluzodpovědná za zkostnatělost wolfsburského koncernu, a postavil se za úsporný plán představenstva Volkswagenu.

Provozní zisk Škody Auto loni klesl o téměř patnáct procent

Zaměstnanci zase poukazují na chybné kroky ze strany managementu. „Nemůže se stát, aby se tu pálily miliardy a zůstalo to bez následků,“ uvedl v rozhovoru pro deník Braunschweiger Zeitung předseda závodní rady Bernd Osterloh. Vedení automobilky viní z toho, že nezvládlo přechod na novou metodu měření emisí. Kvůli tomu došlo ke zpomalení výroby a prodeje, což koncern v minulém roce stálo nejméně 25 miliard korun.

Představenstvo Volkswagenu se chystá rozjet novou výrobu elektromobilů v dolnosaském městě Emden, místní výroba passatů se má přesunout do závodu Škody Auto ve východočeských Kvasinách. Část její produkce se pak podle plánu přestěhuje do nové zamýšlené továrny, která by měla stát zhruba 33 miliard korun. Koncern si slibuje, že významnou část nákladů umoří z případné státní podpory.

Komentář Heleny Horské: Další rána pro autoland
Na okraji elektromobility. Autoland Česko hraje o miliardy a vlastní budoucnost
Známek zpomalování ekonomiky kvapem přibývá, říká ekonom David Marek
Pravnuk Ferdinanda Porsche ukázal elektromobil, který se téměř celý nabije za pár minut
Sto let Aera Vodochody: firma hledá cestu, jak nahradit klíčovou zakázku
sto let
Radim Jančura: Když to Babiš podělá, ukřižuju ho
Alternativní historie: Co by, kdyby tanky v srpnu 1968 nepřijely
Vznik Československa zatěžují stále živé lži o utrpení pod Rakouskem, říká historik Jiří Rak

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!