Protiruské sankce by v Česku ohrozily desítky tisíc míst, varují exportéři | E15.cz

Protiruské sankce by v Česku ohrozily desítky tisíc míst, varují exportéři

Průmyslová výroba dál klesá
Průmyslová výroba dál klesá
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Případné zavedení obchodních sankcí proti Rusku by v Česku ohrozilo asi jedno procento pracovních míst, tedy až 40 tisíc pozic. Sankce by mohly nepříjemně ovlivnit především pro automobilový průmysl. V potaz je třeba vzít i možné omezení dodávek ropy nebo plynu, které by se mohlo dalekosáhle podepsat na celém průmyslu. Uvedla to Asociace exportérů.

„V Rusku máme poměrně velké investice, které se pohybují kolem 70 miliard korun, majetky firem jsou řádově vyšší. Negativní následky pro český průmysl by přineslo také znárodnění zahraničních firem, pochopitelně pokud by se naplnily ty nejčernější scénáře,“ uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk.

Do Ruska směřuje zhruba pět procent tuzemského exportu. „Pokud bychom neměli základní suroviny, zejména ropu, nebyli bychom schopni tento výpadek ihned nahradit, což by mohlo citelně zbrzdit český průmysl,“ dodal Daněk.

V případě uvalení obchodních sankcí na Rusko je podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška klíčovou otázkou, zda by se dotkly ropy a zemního plynu.

„V případě mírnější podoby sankcí by EU mohla přijít v průměru o půl procentního bodu svého růstu, zatímco dopad na Česko by byl dvojnásobný. V případě problému s dodávkami surovin by mohla Evropa jako celek včetně Česka skončit v recesi. Ruská ekonomika by v takovém případě ztratila až deset procent svého výkonu,“ odhadl Sobíšek.

V cestovních ruchu by přišlo o práci až 20 tisíc lidí
Kdyby vlivem sankcí klesl počet ruských turistů v ČR na polovinu, zaniklo by v cestovním ruchu zhruba 20 tisíc pracovních míst. Celkem v tuzemském cestovním ruchu pracuje 230 tisíc lidí, uvedla poradenská firma Mag Consulting. „Dotklo by se to zejména zaměstnanců ubytovacích zařízení,“ uvedl analytik Jaromír Beránek. Loni do Česka přijelo rekordních 759 tisíc ruských turistů. Podle Beránka by klesly i tržby obchodů zejména v Praze a Karlových Varech. Z celkové částky, kterou v českých obchodech utratí turisté ze zemí mimo EU tvoří nákupy Rusů 51 procent.

Pokud USA a EU oficiálně přistoupí k tvrdším sankcím, například zmrazení aktiv ruských bank či firem, embargu na některé vývozy a dovozy do Ruska, bude podle hlavního ekonoma Patria finance Davida Marka dopad na ruskou ekonomiku podstatně bolestnější a recese či místní finanční krize by již nebyla otázkou, pouze její hloubka a délka.

Kdyby začaly prudce stoupat ceny ropy a zemního plynu byly by dopady na českou ekonomiku podle Marka citelnější. „Pro ilustraci: Pokud by například cena ropy (Brent) měla stoupnout ze současných 110 na 150 dolarů za barel, ubralo by to z růstu globální ekonomiky zhruba jeden procentní bod. V případě české ekonomiky by to znamenalo letos snížení růstu HDP o 0,3 procentního bodu, příští rok o 0,8 procentního bodu oproti současným prognózám,“ uvedl Marek.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah