Putin: Rusko prodlouží Ukrajině slevu na plyn o tři měsíce | e15.cz

Putin: Rusko prodlouží Ukrajině slevu na plyn o tři měsíce

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jan Rasch, Euro E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský státní plynárenský kolos Gazprom bude moci Ukrajině dodávat zemní plyn za sníženou cenu podle dosavadního "zimního cenového balíku" i ve druhém čtvrtletí. Oznámil to ruský prezident Vladimir Putin. Prodloužení slevy ale podmínil tím, že Kyjev vyrovná Gazpromu nesplacené platby.

Putin na setkání s premiérem Dmitrijem Medveděvem uvedl, že oba podporují tříměsíční prodloužení ceny, kterou stanovily obě strany za zprostředkování Evropské komise v říjnové dohodě o zimních dodávkách. Rozhodnutí o případném dalším prodloužení slevy padne během druhého čtvrtletí a bude záviset na ceně ropy, dodal Putin podle agentury TASS.

Moskva vstoupila do nedávno zahájených jednání o nové dohodě o dodávkách plynu Ukrajině s návrhem zvýšení ceny o šest procent na 348 dolarů za tisíc metrů krychlových. Kyjev ale pohrozil, že pokud nedostane slevu, žádný plyn od Gazpromu odebírat nebude. Evropská komise a Ukrajina poté navrhly Gazpromu prodloužení nynější provizorní dohody o jeden rok, tedy do 1. dubna 2016. Šéf Gazpromu Alexej Miller reagoval prohlášením, že požádal ruskou vládu o tříměsíční prodloužení cenové slevy pro dodávky na Ukrajinu.

Rusko loni v červnu přestalo Kyjevu poskytovat plyn kvůli sporům o cenu a kvůli dluhům, které měla Ukrajina za předchozí ruské dodávky. Zásobování Gazprom obnovil až díky dohodě o „zimním cenovém balíku“.

Spotřeba plynu na Ukrajině se obvykle pohybuje kolem 50 miliard krychlových metrů ročně. Zhruba polovinu je země schopna uspokojit z vlastních zdrojů, zbytek tvoří dovoz, především z Ruska. Podle údajů ukrajinské státní společnosti Ukrtransgaz měl loni ruský plyn na celkové spotřebě podíl 36 procent a plyn z domácích zdrojů 51 procent. Zbývajících 13 procent tvořil plyn dovezený z Evropské unie přes Polsko, Slovensko a Maďarsko.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery