Rekordní akvizice Agrofertu, továrna na čpavek za 8,3 miliardy | E15.cz

Rekordní akvizice Agrofertu, továrna na čpavek za 8,3 miliardy

Andrej Babiš
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Skupina Agrofert patřící místopředsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO) podepsala v minulých dnech dohody o investici 8,3 miliardy korun do nové výroby čpavku ve slovenské chemičce Duslo Šaľa. Jde o vůbec nejvyšší akvizici Agrofertu. Dohodu ještě musí kvůli případným daňovým úlevám pro chemičku schválit Evropská komise.

Závod by měl být otevřen v roce 2017. Slovenská vláda Agrofertu poskytne desetiletou úlevu na dani, která může dosáhnout až 56 milionů eur, zhruba 1,5 miliardy korun. Šéf divize hnojiv a paliv Agrofertu Petr Cingr Hospodářským novinám sdělil, že skupina bude mít na úlevu nárok jen v případě, když bude mít daňový základ vyšší než v referenčních letech 2013 a 2014.

Obchod se čpavkem a z něj vyráběnou močovinou je podle deníku pro Agrofert klíčový, výroba hnojiv a biopaliv loni představovala 35 procent EBITDA (zisk před zdaněním, úroky a odpisy) celé skupiny. Společnost navíc loni začala v Duslu stavět novou výrobnu močoviny za 519 milionů korun.

Skupina Agrofert, jejímž jediným majitelem je Babiš, zastřešuje přes 200 firem a řadí se k největším ekonomických subjektům v České republice. Je největší v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným subjektem i v lesnictví a médiích.

Zaměstnává přes 34 tisíc lidí. Za tři čtvrtletí letošního roku Agrofert vykázal hrubý zisk 7,7 miliardy korun, což bylo meziročně o čtvrtinu víc. Tržby vzrostly o tři procenta na 180 miliard korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah