Švýcaři odmítli reformu, jež ruší DPH a daní spotřebu „špinavé energie“ | E15.cz

Švýcaři odmítli reformu, jež ruší DPH a daní spotřebu „špinavé energie“

Švýcarské franky
Švýcarské franky
• 
ZDROJ: Marcel Grieder via Flickr (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Švýcaři v referendu odmítli návrh radikální daňové reformy, podle kterého měly daň z přidané hodnoty nahradit daně ze spotřeby energie z neobnovitelných zdrojů, jako jsou ropa, zemní plyn a uhlí. Proti reformě hlasovalo 92 procent účastníků referenda. To podle agentury DPA představuje druhé nejvýraznější odmítnutí návrhu v dlouhé historii švýcarského lidového hlasování. 

S návrhem na daňovou reformu přišla politická strana Zelení liberálové. Její prezident Martin Bäumle porážku uznal a označil výsledek hlasování za „obrovské zklamání“. 

Vláda již dříve varovala, že návrh by vedl k prudkému zdražení energie. Například cena benzinu by se prý v jeho důsledku mohla zdvojnásobit na zhruba tři švýcarské franky (77 korun) za litr. Podnikatelský svaz Economiesuisse výsledek hlasování přivítal s tím, že voliči se důrazně postavili proti zhoršování ekonomických podmínek ve Švýcarsku. 

Švýcaři dnes odmítli rovněž návrh křesťanských demokratů na osvobození státních příspěvků na děti a vzdělání od daně. Proti tomuto návrhu hlasovaly více než tři čtvrtiny voličů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.