Těžaři kvůli levné ropě omezují projekty v hodnotě 380 miliard dolarů | E15.cz

Těžaři kvůli levné ropě omezují projekty v hodnotě 380 miliard dolarů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Steven Straiton via Flickr (CC BY 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Od roku 2014 byly odloženy nebo zrušeny ropné a plynárenské projekty v hodnotě 380 miliard dolarů (9,4 bilionu korun), včetně projektů za 170 miliard dolarů plánovaných mezi roky 2016 a 2020. Vyplývá to ze zprávy energetické konzultační společnosti Wood Mackenzie (WoodMac). Může za to propad cen ropy, který nutí firmy snižovat náklady kvůli jejich přežití.

Ceny ropy od poloviny roku 2014 klesly o 70 procent a nyní se pohybují na nejnižší úrovni od roku 2004. Kvůli růstu globální produkce zůstávají na trhu neprodané stovky tisíc barelů ropy denně, zatímco poptávka, zvláště v kdysi rostoucí Asii, se výrazně snížila.

„Dopad nižších cen ropy na plány firem byl brutální. Co začalo koncem roku 2014 jako sestřihání volitelných výdajů na průzkum a projekty před rozvojem se stalo plně chirurgickým zákrokem k odstranění všech provozů, které nejsou životné důležité, a také kapitálových výdajů,“ uvedl analytik WoodMac Angus Rodger.

Vývoj ceny ropy Brent

Podle WoodMac bylo od roku 2014 odloženo celkem 68 velkých projektů s celkovými rezervami 27 miliard barelů ropného ekvivalentu. Na příští desetiletí tak byla odložena produkce 2,9 milionu barelů denně, což je více, než kolik produkuje Venezuela.

Aby se odložené projekty v průměru staly rentabilní, bylo by potřeba, aby cena ropy činila 62 dolarů za barel, uvedla WoodMac. Nejhůře se omezení dotklo projektů v oblasti hlubinné těžby z moře, které se na celkovém počtu odložených projektů podílejí více než polovinou, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah