V maďarské vrchovině Matra vyroste solární monument | E15.cz

V maďarské vrchovině Matra vyroste solární monument

V maďarské vrchovině Matra vyroste solární monument
fotomontáž, Matra
• 
ZDROJ: E15

Gregor Martin Papucsek

Na středoevropské poměry monumentální nová sluneční elektrárna bude postavena ve vrchovině Matra na severovýchod od Budapešti. Solární instalace má vylepšit poměr čerpání energie stávající elektrárny, která primárně pálí uhlí dolované v okolních nalezištích, ve prospěch obnovitelných zdrojů.

Společnost Matranské elektrárny je s téměř dvacetiprocentním podílem druhým největším výrobcem elektřiny v Maďarsku po jaderné elektrárně Paks. Nová 15megawattová solární elektrárna bude stát na území o rozloze 32 hektarů a bude ji tvořit 73 tisíc kusů panelů. Celkový výkon Matranských elektráren je 950 megawattů. Solární výroba z toho tak netvoří ani dvě procenta, i tak je ale třikrát převýší výkon všech ostatních fotovoltaických instalací v Maďarsku.

Generální ředitel společnosti Matranské elektrárny József Valaska při představení plánu uvedl, že stavět se začne v dubnu, do října bude spuštěn zkušební provoz a od listopadu by už nová kapacita měla fungovat naplno. „Výkon by stačil na pokrytí spotřeby menšího města,“ dodal šéf. Matranské elektrárny tak přispívají ke splnění úkolu zadaného Evropskou komisí, aby Maďarsko do roku 2020 přešlo na využívání obnovitelných zdrojů energií z 13,6 procenta.

Nová instalace převýší trojnásobně výkon všech fotovoltaických elektráren v zemi

Investice ve výši 6,4 miliardy forintů (asi 580 milionů korun) je z poloviny vlastní iniciativou Matranských elektráren, druhou polovinu získá společnost od státu formou daňových úlev. Odborníci vypočetli návratnost na zhruba dvacet let. Elektrárny zaměstnávají 2100 lidí a tento počet se díky novému projektu zvýší.

Podle dostupných údajů obrat Matranských elektráren v roce 2013 dosáhl 95,6 miliardy forintů, čistý zisk 10,5 miliardy. Podle komentářů ekonomického tisku je proto nyní nepravděpodobné, že by takto rentabilní elektrárnu mohl od německého většinového vlastníka RWE získat maďarský stát. Navzdory předběžným spekulacím toto téma ani nepřišlo na přetřes při nedávných jednáních německé kancléřky Angely Merkelové s premiérem Viktorem Orbánem v Budapešti. RWE drží 51 procent firmy, dalších 23 procent vlastní rovněž německá EnBW a jen 26 procent státní Maďarské elektrárny.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!