Volvo: To, že Volkswagen šidil emise, bylo veřejné tajemství | E15.cz

Volvo: To, že Volkswagen šidil emise, bylo veřejné tajemství

Volvo: To, že Volkswagen šidil emise, bylo veřejné tajemství
Volkswagen
• 
ZDROJ: čtk/AP

Autorevue.cz
Dalibor Žák

Podle představitelů automobilky Volvo se o šidění emisí dieselových motorů automobilkou Volkswagen vědělo napříč celým průmyslem a jen největší naiva si mohl myslet, že VW nepodvádí. Aspoň v tom smyslu se vyjádřil Kent Falck z Volva pro australský magazín News.com.au.

Podle Falcka to bylo takové „veřejné tajemství“ a spíše se diví tomu, že se to dostalo ven až v roce 2015. „Používali jsme v té době stejné technologie, stejné systémy od Bosche nebo Densa a nikdy jsme nemohli splnit americkou emisní normu,“ řekl pro News.com.au Kent Falck. „Nebylo možné, aby ji splnil někdo jiný se stejnou technologií,“ dodal Falck.

Žalobu na VW soud zamítl. Falšování emisí prý není závažný problém

V podobném duchu se už před několika měsíci vyjádřil bývalý nejvyšší muž koncernu General Motors Bob Lutz, podle kterého vedení GM pochybovalo o tom, že VW dokáže plnit přísné emisní normy bez nějakého tajného zařízení.

Naftové motory vypouští v chladném počasí větší emise. Úmyslně a legálně

Inženýři GM pracovali s dieselovými motory VW a nikdy se jim s vlastním elektronickým řízením nepodařilo základní hardware motoru přimět k tomu, aby americké a hlavně kalifornské emisní normy plnil.

Americká divize Volkswagenu oznámila, že se dohodla s úřady na finančním vyrovnání ve výši 14,7 miliardy dolarů (zhruba 350 miliard korun), ze které bude placeno odškodnění majitelům, zpětné odkoupení švindlujících vozů a investice do zelených technologií, stejně tak do jejich propagace.

Článek vyšel na webu AutoRevue.cz.

Autor: Autorevue.cz, Dalibor Žák
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!