Výroba aut v Česku od začátku roku klesla o téměř devět procent | E15.cz

Výroba aut v Česku od začátku roku klesla o téměř devět procent

Škoda Rapid Spaceback
Škoda Rapid Spaceback
• 
ZDROJ: Skoda Auto

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výroba osobních a lehkých užitkových vozů v Česku za osm měsíců letošního roku klesla v meziročním srovnání o 8,6 procenta na 734 873 aut. Výrobci tak zmírnili výrazný propad z předchozích měsíců, když v samotném srpnu zvýšili meziročně výrobu o polovinu na 96 184 aut. Vyplývá to z dnešních údajů Sdružení automobilového průmyslu.

„Oproti údaji za 1. čtvrtletí, kdy byl zaznamenán pokles výroby o 18,14 procenta, se vývoj v 2. čtvrtletí postupně zlepšoval a za pololetí se celkový pokles výroby snížil na 13,09 procenta,“ uvedl ředitel sdružení Antonín Šípek. Porovnání mezi roky 2013 a 2012 je však podle něj do značné míry ovlivněno tím, že až do května 2012 docházelo i v porovnání s rekordním rokem 2011 k růstu produkce.

Největší propad produkce je v Kolíně, nejménší v Nošovicích

Největší automobilka Škoda Auto ve svých závodech v Mladé Boleslavi a Kvasinách do konce srpna vyrobila 405 109 aut, což představuje meziroční pokles o 9,4 procenta. Ten je stále způsoben zejména výpadkem produkce při obměně nejdůležitějšího modelu Octavia. Hyundai, který vyrábí v Nošovicích, eviduje pokles produkce o 2,7 procenta na 200 282 aut. Kolínská TPCA zaznamenala propad o 14,5 procenta na 129 482 vozů kvůli nižšímu zájmu hlavně v jižní Evropě.

Prezident sdružení Martin Jahn minulý týden ČTK řekl, že očekává celkovou letošní produkci osobních aut na úrovni 1,1 milionu vozů, což by proti loňsku znamenalo poklesl zhruba o šest procent.

Konec Avie způsobil pád produkce nákladních aut o 44 procent

Výroba nákladních aut klesla o 44 procent na 526 vozů. Za snížením produkce stojí ukončení výroby v letňanské Avii, která sestavila jen čtyři vozy, naopak kopřivnická Tatra zvýšila výrobu o 69,5 procenta na 522 aut. Produkce autobusů stagnovala na 2021 vyrobených vozidlech. Nejvíce, 1767 autobusů, vyrobilo Iveco Bus.

Výroba motocyklů reprezentovaná jen týneckou Jawou Moto se snížila o 46 procent na 885 strojů, z toho 867 motocyklů v objemové třídě nad 50 ccm.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.