Ranní check: Co řekl Gupta u soudu s Liberty a kdy přijde největší kryptoměnové šílenství

Zdroj: Reuters

Dobré ráno! Je 61. den roku, svátek má Bedřich a Bedřiška. V tento den v roce 2020 se v Ústí nad Labem objevily první tři případy onemocnění covid-19 v Česku.

Podívejte se na přehled nejdůležitějších událostí posledních hodin.

✅ Úřad zrušil řízení na stavbu Janáčkova kulturního centra za 2,4 miliardy. Brno se odvolá

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil zadávací řízení na stavbu Janáčkova kulturního centra v Brně přibližně za 2,4 miliardy korun. Dnes to sdělil mluvčí úřadu Martin Švanda. Janáčkovo kulturní centrum má sloužit jako velký koncertní sál pro Filharmonii Brno. Podle plánů města by se mělo začít stavět letos. Magistrát nyní připravuje odvolání proti uvedenému rozhodnutí.

✅ Bitcoin šplhá k rekordům, ale to největší kryptošílenství teprve přijde

Z bitcoinu se zase stává továrna na sny – alespoň na ty o bohatství. Hlavní kryptoměna překonala po více než dvou letech hranici 60 tisíc dolarů za jeden bitcoin a má našlápnuto k novým cenovým rekordům. Daří se i ostatním virtuálním mincím jako ether, který podobně jako bitcoin posílil za poslední měsíc o zhruba 50 procent. Podle některých expertů ale ta největší spekulativní kryptománie teprve nastane. Navzdory tomu, že v historickém srovnání se kurz bitcoinu v tuto dobu pohybuje abnormálně vysoko už nyní.

✅ Bartoš představí Portál stavebníka na konci dubna. Na testování bude mít jen pár měsíců

Už za čtyři měsíce začne v plném rozsahu platit nový stavební zákon. Stavebníci mají mít možnost podávat a sledovat stavební řízení na jednom místě a spolehnout se na lhůty, kterými budou úředníci vázáni. Klíčovou součástí celého procesu mají být elektronické portály, do nichž budou mít přístup úřady i veřejnost. Ministerstvo pro místní rozvoj teprve na vývoji portálů pracuje a trh se obává, že budou v červenci spuštěny bez všech avizovaných funkcí.

✅ Guptova obhajoba u soudu: Liberty odmítla investora, který chtěl propustit většinu zaměstnanců

Britsko-indický majitel huti Sandžív Gupta si připsal důležité vítězství. Středeční řízení ostravského soudu, který potvrdil pokračování moratoria ostravské ocelárny Liberty, nebylo jen formalitou a nedůležitou epizodou, ale ostrou bitvou právníků s původně nejistým výsledkem. Dokládá to fyzická přítomnost samotného ocelářského magnáta i jeho dlouhá řeč u ostravského soudu, kterou má e15 k dispozici.

✅ Taťána le Moigne po osmnácti letech končí v čele českého Googlu

Ředitelka české pobočky americké firmy Google Taťána le Moigne po 18 letech odchází z funkce. Řekla to HN.cz. Práci podle serveru ukončila dohodou. Le Moigne uvedla, že zatím neuvažuje o jiném místě. V čele Googlu v Česku byla od vzniku pobočky v roce 2006 a vedla i pobočky na Slovensku, v Rumunsku a Maďarsku.

Stane se dnes:

  • Eurostat zveřejní rychlý odhad únorového vývoje inflace v eurozóně
  • V Německu pokračuje celostátní stávka ve veřejné dopravě za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky
  • Magazín Financial Times a server Statista zveřejní nejnovější žebříček nejrychleji rostoucích společností v Evropě
  • Zdraží dálniční známky, roční bude nově stát 2300 korun místo dosavadních 1500 korun
  • Polští autodopravci hodlají obnovit blokády hraničních přechodů s Ukrajinou
  • Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) na tiskové konferenci představí zákon o důchodové reformě