Ranní check: Pražský Hilton je na prodej, Fico se stal obětí atentátu, tuzemským bankám se daří

Hotel Hilton v Praze

Hotel Hilton v Praze Zdroj: CTK

Dobré ráno! Je 137. den v roce, svátek má Přemysl. V tento den v roce 1945 se prezident Československa Edvard Beneš vrátil z londýnského exilu do Prahy.

Podívejte se na přehled nejdůležitějších událostí uplynulých hodin.

Nejlepší první čtvrtletí v historii. Bankám se mimořádně daří, sektor vydělal o pětinu víc než loni

Tuzemské banky zažily letos rekordní byznysový start. Jak uvádějí poslední, předběžné statistiky regulátora, tuzemský bankovní sektor za první tři měsíce letošního roku vydělal celkem 24,9 miliardy korun, tedy takřka o pětinu víc než za stejné období loňského roku. Zároveň šlo o suverénně nejziskovější první čtvrtletí v historii tuzemského bankovnictví. Bankám pomáhala renesance poptávky po půjčkách, a tím pádem vyšší úrokové inkaso, stejně jako rychle rostoucí příjmy z poplatků. Největší hráči pak dokázali přetavit v zisky i obrat v úrokové politice centrální banky. Pokles sazeb totiž jinak bankovnímu byznysu nenahrává.

Hilton je na prodej. Obřímu realitnímu obchodu deset let bránily spory se zkrachovalým miliardářem

Realitní obchod letošního roku je na dohled. Pražský Hilton, největší hotel v Česku, který nabízí takřka osm stovek pokojů a více než sedm tisíc metrů čtverečních prostor pro pořádání konferencí, může brzy změnit majitele. Podle informací e15 z několika na sobě nezávislých zdrojů v nejbližších týdnech vlastníci rozešlou prezentaci desítkám potenciálních zájemců. Cena by se mohla pohybovat okolo 300 milionů eur, tedy v přepočtu okolo 7,5 miliardy korun. Prodej se přitom měl uskutečnit již před deseti lety. Tehdy jej však zabrzdily soudní spory.

Tisíce dětí se po prvním kole přijímaček nedostaly na žádnou střední školu

Období drilu a stresu ve středu definitivně skončilo. Alespoň těm uchazečům o studium na střední škole a jejich rodinám, kteří zjistili, že u letošních abnormálně selektivních přijímacích zkoušek uspěli. Takových je výrazná většina, v Praze a jejím okolí ale pomyslné síto rozřazuje zájemce o studium nemilosrdněji než jinde. Kdo jím neprojde, má nicméně podle personalistů i některých investorů pořád poměrně širokou nabídku možností, co dělat.

✅ Bitcoiny z rukou státu. Česko zkouší rozprodat svou sbírku digitálních mincí

Zájemci o největší kryptoměnu dostávají možnost koupit si bitcoiny od netradičního prodejce. Ve středu odpoledne začala aukce prvních pěti bitcoinů, které stát zabavil v trestním řízení. Celkem chce tímto způsobem udat necelých třicet bitcoinů v hodnotě přes čtyřicet milionů korun. Příští týden půjde do dražby celkem dalších 24,68 bitcoinu, které Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) už jednou zkoušel prodat.

Slovenský premiér Robert Fico se stal obětí atentátu

Slovenský premiér Robert Fico byl ve středu postřelen, když se po zasedání vlády zdravil s lidmi v Handlové. Útok byl podle slovenského ministra vnitra Šutaje Eštoka motivován politicky. Útočníka, který vystřelil pět ran, bezpečnostní složky bezprostředně po střelbě zadržely. Sledujeme vývoj ohledně Ficova stavu. 

VIDEO: Ministr školství Mikuláš Bek vystoupil v pořadu FLOW na e15

Video placeholde
Rozhovor s ministrem školství Mikulášem Bekem pro FLOW • e15

Stane se dnes:

  • Delegace českého Senátu v čele s jeho předsedou Milošem Vystrčilem (ODS) zahájí dvoudenní návštěvu Moldavska. 
  • V Bruselu proběhne jednání Vojenského výboru Evropské unie a následně Vojenského výboru NATO. Za Česko se obou schůzek zúčastní náčelník generálního štábu Karel Řehka.
  • Ruský prezident Vladimir Putin zahajuje dvoudenní návštěvu Číny, během níž se sejde se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.
  • Československá obchodní banka (ČSOB) zveřejní své hospodářské výsledky za první čtvrtletí.
  • Předseda vlády Petr Fiala (ODS) uvede do funkce nového ministra pro vědu, výzkum a inovace Marka Ženíška (TOP 09).