Ranní check: Stát chystá podporu herního průmyslu. Unijní národovci se spojili za Orbánem

Nový díl hry Kingdom Come: Deliverance

Nový díl hry Kingdom Come: Deliverance Zdroj: Warhorse Studios

Dobré ráno! Je 192. den v roce, svátek má Libuše a Amálie. V tento den v roce 1947 československé Národní shromáždění schválilo vyvlastňovací zákon označovaný Lex Schwarzenberg.

Podívejte se na přehled nejdůležitějších událostí posledních hodin.

✅ Stát chce konečně podpořit herní průmysl. V Polsku si potenciálu odvětví všimli už dávno

České videoherní společnosti se nově dočkají podpory z Fondu audiovize. Kromě vývoje nových titulů by dotace mohly pomoci i k vychování nových talentů, kterých má obor stále nedostatek. V Polsku je toto technologické odvětví úspěšně podporováno už roky.

✅ Hledáme pozemky pro studentské rezidence, říká šéf Karlín Group, která nyní zastavuje hlavně brownfieldy

Generálním ředitelem Karlín Group je Jan Ludvík od roku 2015. Za dobu jeho vedení v Praze vyrostl například projekt The Fizz, luxusní studentské bydlení v Holešovicích, nebo Dva domy a Iconik, rezidenční projekty vybudované v Karlíně. A i když se jméno společnosti v posledních měsících objevuje především v souvislosti s peripetiemi provázejícími plánovanou proměnu v okolí stanice metra Nádraží Holešovice, firma připravuje další velké projekty. „V podstatě všechny naše aktuálně připravované projekty jsou revitalizacemi brownfieldů. Považujeme za logické a správné rozvíjet město právě v takových plochách, nicméně chybí nám trochu víc podpory ze strany municipalit a státu,“ říká Ludvík.

✅ Holler promluvil poprvé od zásahu policie. Cryfin mu měli chtít ukrást, slíbil odhalit zbylý majetek

Padlý kryptopodnikatel Václav Holler je připraven ukázat, kde je zbývající majetek z jeho zkrachovalé firmy Cryfin. Uvádí to ve svém červencovém prohlášení pro insolvenčního správce. Jde o Hollerovo první přímé veřejné vyjádření ke stavu jeho někdejšího kryptobyznysu a příčin jeho pádu od policejní razie ve firmě v březnu 2022. Vedle své verze příběhu Cryfinu a popisu svého současného života Holler v prohlášení tvrdí, že jej měli se zbraní v ruce nutit k tomu, aby se fakticky vzdal své firmy. Finančník byl spolu se dvěma svými spolupracovníky už v roce 2022 obviněn policií z investičních podvodů. Odhad škod přesahuje miliardu.

✅ Orbán okouzlil nacionalisty. Od těch, kteří donedávna chtěli řídit agendu EU, dostal volnou ruku

Maďarský premiér Viktor Orbán už před eurovolbami snil o velké frakci vlastenců, kteří odvrhnou vzájemné spory a vytvoří sílu schopnou ovlivňovat unijní dění. Hlasování o složení Evropského parlamentu jeho naděje málem pohřbilo. Nacionalistická uskupení včetně maďarské strany Fidesz nakonec dopadla hůře, než doufala. A národovci místo bratření sklouzli k pletichám ve snaze urvat co nejvíce pro sebe.

Stane se dnes:

  • Pokračuje třídenní summit Severoatlantické aliance
  • Český statistický úřad zveřejní údaje o inflaci za červen
  • Vláda na své schůzi projedná mimo jiné návrh zákona o kybernetické bezpečnosti
  • Mimořádná schůze Poslanecké sněmovny bude mít na programu novely zákonů o audiovizi a o spotřebních daních
  • Skupina Volkswagen zveřejní údaje o odbytu za druhé čtvrtletí.