Byty začaly po letech propadu zdražovat, poptávka po nich roste | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Byty začaly po letech propadu zdražovat, poptávka po nich roste

Byty začaly po letech propadu zdražovat, poptávka po nich roste
Domy společnosti Central Group
• 
ZDROJ: Archiv/Euro

>dnv

Trh s byty se letos poprvé za posledních pět let nesl ve znamení růstu cen. „Poptávka po bytech jakožto výhodné finanční investici sílí,“ uvedl jako jeden z důvodů finanční ředitel developerského holdingu Finep Štěpán Havlas.

Developer Central Group hlásí, že na investici v průměru prodá kolem čtvrtiny jednotek, konkurenční Ekospol dokonce ještě více. Přitom před třemi lety se na investici prodávalo jen kolem dvanácti procent bytů. „Domníváme se, že bez investičních nákupů by počet prodaných bytů meziročně v lepším případě stagnoval,“ sdělil generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.
Novinkou letošního trhu je podle realitní kanceláře Lexxus návrat investorů z Německa, Velké Británie a Irska. Ti byli po propuknutí krize první, kteří z českého trhu utekli.

Počet zahájených staveb bytů v ČRPočet zahájených staveb bytů v ČRAutor: e15

„Poptávku podporují historicky nejnižší úroky hypotečních úvěrů,“ řekl ředitel Lexxusu Peter Višňovský. V listopadu činila průměrná sazba hypotéky 2,44 procenta. To je nejméně za celou dobu sledování. Vzestup trhu se odráží také na počtech zahájených staveb bytů. Letošní rok má našlápnuto k nejlepšímu výsledku od roku 2011. Za letošní tři čtvrtletí toiž stavebníci podle Českého statistického úřadu meziročně odstartovali o deset procent více jednotek. Pokud se trend potvrdí i v posledním čtvrtletí, bude to první růst počtu zahájených bytů od roku 2007.

Mladý Rus vybudoval v Česku byznys na nejistotě. Globální, ruské i ukrajinské

Autor: >dnv
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!