Čína krotí investice. Přestane stavět nové vládní budovy | e15.cz

Čína krotí investice. Přestane stavět nové vládní budovy

Velká lidová síň v Pekingu. Tady se konají sjezdy komunistické strany.
Velká lidová síň v Pekingu. Tady se konají sjezdy komunistické strany.
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čína zakázala na příštích pět let výstavbu dalších vládních budov. Rozhodnutí je dalším krokem, kterým se vláda snaží ukázat svou střídmost a uklidnit veřejnost, která je rozčilená kvůli rozbujelé korupci ve státní správě.

V mnoha městech po celé Číně vyrostly impozantní vládní budovy s obrovskými kancelářemi a luxusním osvětlením. Tyto budovy obvykle patří k nejpůsobivějším budovám ve městech a často vyvolávají nesouhlas veřejnosti.

Čínský prezident Si Ťin-pching se postavil do čela kampaně proti okázalosti, formálnosti a plýtvání, které se rozšířily mezi vyššími úředníky. Veřejnost poukazuje na to, že úředníci se tím odcizili mnoha běžným občanům. V letošním roce již tak luxusní restaurace hlásí pokles příjmů, protože vládní úřady a státní společnosti zrušily pořádání banketů.

Zákaz se týká nejen úředních budov, ale také pompézních staveb určených jako výcviková centra, hotely nebo vládní motely. Některé vládní úřady si totiž postavily podobné budovy v přímořských letoviscích a dalších rekreačních oblastech a využívají je jako odměnu pro zaměstnance, kteří zde mohou pobývat zdarma nebo za velmi nízkou cenou. Některá z těchto zařízení sice může využívat i veřejnost, avšak musí zaplatit cenu zahrnující náklady za pobyt a zisk.

Nařízení rovněž zakazuje luxusní přestavbu a vybavení kanceláří či rozšiřování kancelářských objektů pod záminkou oprav. Úředníci mají mít nově rovněž pouze jednu kancelář, i když vykonávají více funkcí, napsala agentura AP.

Autor: ČTK

Nejčtenější

Newslettery