ČNB: Ceny bytů budou letos ještě stagnovat, příští rok už porostou | E15.cz

ČNB: Ceny bytů budou letos ještě stagnovat, příští rok už porostou

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Dominik Bachurek

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká národní banka očekává v letošním roce stagnaci nebo mírný pokles ceny bytů. Oživení trhu a tím i růst cen by měl nastat v roce 2014. Vyplývá to z dnes zveřejněné Zprávy o finanční stabilitě. Podle zprávy se nyní ceny bytů s vysokou pravděpodobností pohybují blízko svých základních hodnot, navíc se otevírá prostor pro nákup nemovitostí jako finanční investice.

Vývoj cen bytů byl přitom v uplynulém roce podle ČNB poměrně rozdílný. Zatímco ceny bytů v Praze zmírňovaly své poklesy a pro některé typy nemovitostí přešly i do meziročních růstů, ceny za celé Česko bez Prahy své poklesy dále prohlubovaly, uvádí zpráva.

Ceny nemovitostí – realizační ceny Autor: CNB

Zároveň se v současnosti podle ČNB otevírá možnost nákupu nemovitostí jako finanční investice. Důvodem je zvyšující se rozdíl mezi výnosem z nájemného a úrokovými sazbami z úvěrů na bydlení, které jsou na velmi nízkých úrovních.

Vysoké hodnoty výnosu z pronájmu bytu, pro většinu regionů nejvyšší za posledních 5,5 roku, na jednu stranu podle ČNB naznačují nízké tlaky na další pokles cen nemovitostí. Na druhou stranu ovšem ještě více otevírají prostor pro spekulační nákupy nemovitostí. „Zvýšený podíl nákupů nemovitostí jako finanční investice přitom indikují i stylizovaná fakta zveřejněná samotnými developery,“ uvedla ČNB.

Výnosy z pronájmu bytu Autor: CNB

Autor: ČTK, vrb
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.