Penta zakládá nový fond. Umožní investorům podílet se třeba na projektu nové Masaryčky

Masaryčka, vizualizace, Zaha Hadid, Magazín Nová Praha

Masaryčka, vizualizace, Zaha Hadid, Magazín Nová Praha Zdroj: Zaha Hadid

Výstavba budovy u Masarykova nádraží
Výstavba budovy u Masarykova nádraží
Výstavba budovy u Masarykova nádraží
Výstavba budovy u Masarykova nádraží
Výstavba budovy u Masarykova nádraží
22
Fotogalerie

Investiční skupina Penta zakládá fond, který nabídne investorům podíl na projektech skupiny. O záměru informovala e15 již před rokem, když spolumajitel společnosti Marek Dospiva potvrdil, že by skupina do fondu vložila své nejhodnotnější nemovitosti. Jako jednu z hlavních tehdy zmiňoval především projekt nové Masaryčky s budovou od věhlasné architektky Zahy Hadid.

Cílem skupiny je ještě více urychlit růst značek, jako je Dr. Max, Penta Hospitals, Penta Real Estate či Fortuna, ať už na současných trzích nebo při expanzi do dalších zemí. Více podrobností o fondu Penta představí až v druhé polovině roku.

Penta každoročně reinvestuje velkou část svých zisků, rozvoj byznysu podporuje i pomocí emisí dluhopisů či bankovním financováním. Skupina tak stabilně roste a dosahuje zisků okolo 15 procent ročně. 

Pentu navíc posílil Tomáš Kálal, který bude řídit všechny klíčové aktivity týkající se fondů a bude, v případě obdržení licence ČNB, výkonným ředitelem nové investiční společnosti. 

Kálal deset let působil ve společnosti Conseq Investment Management, naposledy v roli ředitele investičního bankovnictví. V minulosti pracoval také pro společnost Patria Direct nebo Komerční banku.

Penta letos plánuje zahájit jednu z nejvýznamnějších změn územního plánu Prahy, která má umožnit kompletní zastřešení hlavního nádraží. Jde o výstavbu za desítky miliard. Společný podnik Českých drah, Sudop Group a Penty drží právo zástavby nad hlavákem.