Práce v kancelářích se pod tlakem trendů mění, řada společností uvolňuje svou firemní kulturu | E15.cz

Práce v kancelářích se pod tlakem trendů mění, řada společností uvolňuje svou firemní kulturu

Karel Pučelík

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Množství firem se shodne na tom, že kancelářské prostředí i práce v něm procházejí proměnou. Velkou roli hraje flexibilita a stále častěji společnosti prosazují možnost práce odkudkoli. To však s sebou nese nové nároky na firemní procesy a kulturu. Právě fungováním moderních kanceláří a trendy v oblasti se zabývá i soutěž CBRE Zasedačka roku, které je E15 mediálním partnerem.

Z kanceláří mizí automatizované činnosti a stávají se spíše místem setkávání, předávání informací a spolupráce. Tomuto trendu se musí přizpůsobit i design pracovního prostředí. 

Pro některé činnosti je vhodné prostředí, které lidi spojuje a usnadňuje komunikaci, další pracovní úkony naopak vyžadují soukromí a klid. „Zaměstnanci mají mít možnost sami si vybrat během pracovního dne z různých typů místností přizpůsobených pro skupinovou spolupráci nebo samostatnou činnost,“ říká marketingový manažer společnosti AV Media Jiří Plátek. Právě tento dodavatel audiovizuálního vybavení je příkladem firmy, která klade nároky jak na technické zázemí a vybavení kanceláří, tak na možnost spolupráce a setkávání se.

Do podoby pracovního prostředí ale promlouvají zejména nové technologie, díky kterým lze pracovat nejen v kanceláři. Zvláště mladá generace zaměstnanců klade důraz na flexibilitu, a tak se práce odkudkoli stává zajímavým benefitem. S moderním kancelářským prostorem tak musí korespondovat firemní kultura, jak dříve uvedl Microsoft.

Společnosti musejí být na takovu práci odkudkoli připraveny, aby neutrpěla její efektivita. To si uvědomuje i kariérní portál Proudly. „Vyvážení osobního a soukromého života je pro mladé lidi opravdu důležité. Jsou nerizikovější skupinou pro vyhoření,“ uvedl zakladatel společnosti Jan Klusoň. „V Proudly nemáme žádnou pracovní dobu, ani nemáme dané, kolik hodin se musí odpracovat. Je tak na každém, jak si svůj čas zorganizuje,“ dodal.

České firmy jsou si toho vědomy, je ale třeba prý mít na paměti, že jen samotné benefity kvalitní pracovníky nepřilákají. „Situace na českém trhu práce nepochybně přiměla všechny firmy k tomu, aby mnohdy revidovaly svůj postoj k zaměstnancům, nabídku benefitů, vzdělávání a dalším věcem. Poradit se dá asi to, aby všichni trochu méně honili benefity. Ti zaměstnanci, které skutečně chcete, u vás stejně nejsou kvůli nim. Investujte více času a energie do rozvoje firemní kultury,“ radí Klusoň.