Začal soud s bývalým ředitelem Central Group | E15.cz

Začal soud s bývalým ředitelem Central Group

Aleš Novotný, Central Group
Aleš Novotný, Central Group
• 
ZDROJ: central group

Denisa Novotná

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Můj podpis byl jen formalitou, ani jsem nevěděl, co přesně schvaluji. Faktury odsouhlasilo marketingové nebo správní oddělení. Tak se dnes hájil před soudem bývalý výkonný ředitel a prokurista developerské firmy Central Group Aleš Novotný, obviněný spolu s dalšími dvěma muži z téměř dvousetmilionových daňových úniků.

Novotný před soudem uvedl, že faktury, které byly podle žalobců falešné a sloužily ke snižování daňového základu, měli kontrolovat zaměstnanci příslušných oddělení. „Na poradách vedení se spolupráce s firmami probírala, a nikdo nemluvil o problémech s plněním,“ řekl Novotný, který byl až do svého zatčení v roce 2010 nejbližším spolupracovníkem majitele firmy Dušana Kunovského. Podle svých slov dostával Novotný na stůl až sto faktur denně, a nemohl tedy všechny prověřovat.

Faktury za nevykonanou práci

Spolu s Novotným, který je ve vazbě, jsou obžalováni jednatel společností H.Q. Print a Duosprint Luděk Jůza, obchodní manažer společnosti MPI - Marketing & Consulting Andrii Gindriuk a Jaroslav Kukla. V letech 2004 až 2010 podle žalobkyně Jarmily Pavlové úmyslně vkládali do účetnictví firmy falešné faktury a připravili stát téměř o 177 milionů korun. Novotný údajně nepravdivé faktury obstarával. Ostatní stíhaní daňové doklady vystavovali nebo jejich vystavení zprostředkovávali. Šlo o faktury za práce pro Central Group, které však firmy nikdy nevykonaly.

Psalo se před rokem:

O další daňové úniky ve výši zhruba 20 milionů se skupinka údajně pokoušela. Protože ji však policie v říjnu 2010 zadržela, nestihli už manažeři některé faktury do daňového přiznání zahrnout. Obvinění měli krátit daň z přidané hodnoty a snižovat daňový základ pro výpočet daně z příjmu. Podle státního zastupitelství vytvořili stovky fiktivních faktur.

Problematické katalogy

Společnost Central Group poté, co policie zatkla Novotného, tvrdila, že má účetnictví v naprostém pořádku a udání na policii je výsledkem nekalého konkurenčního boje. První razii provedla policie v sídle Central Group v Praze 4 už v roce 2099, kdy zabavila část účetních dokumentů.

Největší škodu způsobili podle žalobkyně Novotný spolu s Jůzou a Kuklou. Ten údajně zprostředkoval kontakt mezi výkonným ředitelem Central Group a jednatelem firem H.Q. Print a Duosprint. Společnosti pak údajně předstíraly, že pro developera vytvářejí katalogy, propagační materiály a poskytují další marketingové služby. Gindriuk zase podle obžaloby nechal kvůli daňovým podvodům založit firmy Aive, BH a Bret, které opět vystavovaly pro Central Group faktury na dodavatelské služby.

Novotný před soudem prohlásil, že z obžalovaných se znal pouze s Kuklou, s nímž dojednal některé obchody. Za to, zda firmy H.Q. Print a Duosprint plní dojednané práce, však už nezodpovídal. Podepisoval sice faktury, ale až poté, co je odsouhlasilo marketingové nebo správní oddělení. S Jůzou se prý Novotný setkal až na podzim roku 2010, protože jeho firmy i přes upozornění nedodaly Central Group některé daňové podklady. Dozvěděl se prý tehdy, že společnosti neplatí DPH. Central Goup měla podle něj každoroční audity v pořádku.

„Jsem si jistý, že všechny výroky auditora byly bez výhrad,“ uvedl. Dodal, že Gindriuka nezná a neví nic ani o dalších společnostech. Na dotazy státní zástupkyně ohledně předávání některých částek v hotovosti odpověděl, že si souvislosti podrobně nepamatuje.

Po výslechu Novotného soudkyně Silvie Slepičková jednání odročila. Další obžalovaní budou vypovídat zítra. Muži jsou obžalováni z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Hrozí jim až deset let vězení.

Autor: Denisa Novotná