Subteře se daří díky zahraničním zakázkám | E15.cz

Zahraniční stavby pomohly firmě Subterra k rekordnímu zisku. Propad nečeká ani letos

Daniel Novák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Stavbaři z české společnosti Subterra se ještě nikdy netěšili z tak dobrých hospodářských výsledků, jaké měli za loňský rok. Celkový obrat včetně zahraničí převýšil sedm miliard korun.

Hrubý zisk Subterry se vyšplhal na 167 milionů. Výdělek před zdaněním meziročně vyskočil o více než čtvrtinu, tržby vzrostly o tři procenta. Výsledky poskytla firma serveru E15.cz. 

„Daří se nám na podzemních a dopravních stavbách v zahraničí, například ve Švédsku,“ řekl generální ředitel Subterry Ondřej Fuchs. 

Ve Stockholmu Subterra nedávno získala zakázku na výstavbu čtyřkilometrového úseku metra včetně dvou stanic. Hodnota díla bude kolem pěti miliard českých korun. Subterra dělá rovněž na obchvatu švédské metropole. Dálniční zakázku má též v Maďarsku. 

Stavební podnik zaměřený na dopravní stavby očekává, že se mu bude dařit i letos. „Pro rok 2020 předpokládá skupina Subterra obraty i hospodářský výsledek v obdobné výši jako v roce 2019,“ dodal Fuchs. 

Jako celek však ředitelé stavebních firem příliš optimismem nepřekypují. Z nedávného průzkumu analytické společnosti CEEC Research vyplynulo, že očekávají letošní pokles oboru o deset procent a příští rok o další tři procenta. Představitelé státu ale říkají, že stavebnictví a veřejné investice budou hrát důležitou roli při zmírňování dopadů hospodářské recese. 

„Vláda se snaží maximálně podpořit zejména zajištění pokračování strategických infrastrukturních staveb a to co se týká jak financí, tak pracovníků. Chceme udržet vysoké tempo investičních výdajů vlády i přes současné potíže také ve zbytku roku,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).

Avšak právě nedostatek domácích zakázek přivedl Subterru v minulých letech k účasti v zahraničních tendrech. Výsledkem je, že se práce v cizině podílí na tržbách firmy ze 65 procent. 

Subterra vznikla v roce 1964. První zakázkou podniku byl štolový přivaděč z nádrže Želivka do Prahy. Aktuálně patří firma se 750 zaměstnanci do skupiny Metrostavu, největšího stavebního holdingu v Česku. Samotný Metrostav zatím výsledky za minulý rok nezveřejnil.