Robustní růst české ekonomiky by měl pokračovat, míní centrální banka | E15.cz

Robustní růst české ekonomiky by měl pokračovat, míní centrální banka

Výroba bojlerů v družstevním závodě Dražice
Výroba bojlerů v družstevním závodě Dražice
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Údaje o výkonu české ekonomiky za první čtvrtletí potvrzují nastolení jejího robustního růstu, který by měl pokračovat i ve střednědobém časovém horizontu. Vyplývá to ze zápisu z posledního jednání bankovní rady. Její členové také pozitivně hodnotili fakt, že je ekonomický růst tažen prakticky všemi složkami poptávky.

Podle nich by vyšší růst HDP spolu se souvisejícím zlepšujícím se vývojem na trhu práce měl vést k lepšímu daňovému inkasu a tudíž i k lepšímu výsledku vládního sektoru. Někteří členové bankovní rady také konstatovali, že obnovení hospodářského růstu pravděpodobně povede k obnovení reálné konvergence české ekonomiky vůči zahraničí.

V souvislosti s oživením ekonomického růstu rada diskutovala celkově se zlepšující situaci na trhu práce a především její dopady na růst mezd. Zazněl názor, že poměrně výrazný nárůst počtu volných pracovních míst signalizuje strukturální nesoulad mezi poptávkou po pracovní síle a její nabídkou.

Ten se může v budoucnu projevit nedostatkem pracovní síly na některých částech trhu a bude působit na vyšší růst mezd. Proti tomu ale bylo uvedeno, že v současné geopolitické situaci může být případný nedostatek pracovní síly velice snadno uspokojen zaměstnanci ze zahraničí.

Graphical visualization of Czech Republic GDP Annual Growth Rate

Rada také probírala nejistoty a rizika spojená s vývojem v zahraničí. Celkově konstatovala, že v eurozóně dochází proti prognóze k rychlejšímu oživování ekonomického růstu taženému uvolněnými měnovými podmínkami. Někteří členové rady se nicméně pozastavili nad relativním zpomalením německé ekonomiky, jež doposud rostla v rámci eurozóny nejrychleji.

Zmínili také růst rizika neřízeného bankrotu Řecka. Převažoval názor, že případné uskutečnění tohoto rizika by měla na českou ekonomiku relativně malé dopady, neboť přímé obchodní i finanční vazby s Řeckem jsou zanedbatelné.

Bankovní rada České národní banky po jednání ve čtvrtek 25. června oznámila, že bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz poblíž 27 Kč/EUR. Zároveň rada nechala úrokové sazby na historických minimech.

Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu meziročně o čtyři procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah