Rekordní Apple: Hodnota se blíží bilionu | E15.cz

Apple se přiblížil bilionové hodnotě, akcie dosáhly na rekord

Apple
Apple
• 
ZDROJ: Reuters

Michal Tomeš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na rekordní hodnotu přes 199 dolarů vzrostly ve středu akcie technologické společnosti Apple po zahájení obchodování. Reagovaly tak na čtvrtletní hospodářské výsledky, které nejcennější společnost současnosti zveřejnila v noci na první srpnový den.

Před oznámením rekordních výsledků pro třetí kvartál se akcie Applu na burze Nasdaq prodávaly za 190 dolarů, po středečním otevření obchodování však byly o devět dolarů dražší. Hodnota firmy se tak přiblížila dlouho očekávané hodnotě bilionu amerických dolarů (21,8 bilionu korun). Ta v současnosti odpovídá ceně 203,45 dolarů za akcii.

Doposud na valuaci překračující bilion dolarů dosáhl pouze konglomerát PetroChina v roce 2007. Stalo se tak však jen na krátkou dobu, nyní je hodnota společnosti čtvrtinová.

„Kombinace makroekonomických faktorů a silné zákaznické báze ve všech regionech jsou cestou k překročení bilionové hranice,“ očekává další růst akcií společnost Morgan Stanley.

Ve čtvrtletních výsledcích, na kterých analytici svůj optimismus staví, Apple vykázal růst tržeb i zisku. Ten dosáhl 251 miliard korun a meziročně se zvýšil o 31 procent. Tržby rostly o 17 procent na 1,16 bilionu korun. A to přes stagnující prodeje mobilních telefonů iPhone, které výsledky firmy pravidelně táhnou. Prodalo se jich 41,3 milionu, což znamená stejné číslo jako před rokem, zákazníci však za iPhone v obchodech průměrně utratili více.

Také kvůli zastavení růstu prodejů se podle analýzy IDC Apple posunul na třetí příčku v produkci mobilních telefonů. Předběhla ho čínská společnost Huawei. Na prvním místě zůstává jihokorejský Samsung.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah