Čachry kolem IPO Facebooku: provázelo ho zatajování informací?

Facebook

Facebook Zdroj: CTK

Investiční banka Morgan Stanley těsně před vstupem akcií Facebooku na trh zhoršila vyhlídky hospodaření této firmy. Agentuře Reuters to řekly informované zdroje. Problém je v tom, že Morgan Stanley je hlavní manažer primární emise akcií (IPO) Facebooku a nepříznivé informace v citlivém období sdělil pouze vybraným klientům. Část analytiků tvrdí, že vstup akcií Facebooku na trh byl typickým "insider obchodem", kdy lidé z firmy a kolem ní inkasují zisky, protože věděli víc, než ostatní investoři.

Facebook vstoupil na trh v pátek, kdy za zhruba 421 milionů akcií získal zhruba 16 miliard dolarů. Akcie firmy hned první obchodní den na burze ale výrazně nezpevnily, jak se část analytiků domnívala. Ukázalo se navíc, že kdyby upisovací banky mohutně neintervenovaly a akcie Facebooku nenakupovaly, vstup Facebooku na trh by byl propadákem. To se potvrdilo v pondělí, kdy se akcie Facebooku poprvé obchodovaly bez masivní podpory bank. V jednu chvíli ztrácely skoro 15 procent. Propadu akcií pokračuje i dnes.

Vývoj akcií Facebooku

Vývoj akcií FacebookuVývoj akcií Facebooku | YahooAkcie Facebooku v pondělí odepsaly skoro 11 procent a končily těsně nad 34 dolary. Dnes po zahájení obchodování odepsaly dalších až devět procent a pohybovaly se kolem 31 dolarů za kus. Proti páteční upisovací ceně ztratily už přes 18 procent hodnoty.

Teď se ukazuje, že přípravy vstupu Facebooku na akciový trh provázely některé neobvyklé okolnosti. Analytik Scott Devitt, který v Morgan Stanley analyzuje internetové firmy, totiž zhoršil v době prezentací Facebooku těsně před vstupem na burzu výhled tržeb firmy. Pro část vybraných investorů, k nimž se varování dostalo, to byl tehdy podle zdrojů šok. O nepříznivých zprávách se veřejně nemluvilo.

Změna hodnocení, kterou Morgan Stanley prezentoval vybraným klientům, přišla v době, kdy Facebook předkládal povinnou dokumentaci pro americkou komisi pro cenné papíry (SEC). V aktualizovaném prospektu emitenta sice na rizika upozornil, podle expertů je to ale příliš pozdě. Takový postup není obvyklý.

„Udělali to během prezentace. Za posledních deset let jsem něco takového neviděl,“ cituje Reuters jednoho ze svých zdrojů. Reuters jej neidentifikoval, sdělil jen, že je to člověk z jednoho investičního fondu, který se zúčastnil úpisu akcií Facebooku a jemuž banka Morgan Stanley volala, aby jej upozornila na rizika. Na poslední chvíli pak své vyhlídky hospodaření Facebooku zhoršily i banky Goldman Sachs a JPMorgan. Ani jedna z bank se k informacím Reuters nechtěla vyjádřit.

Facebook v pátek vstupoval na burzu s cenou 38 dolarů za akcii. Těsně před vstupem na trh Nasdaq cenu zvýšil, čímž reagoval na silnou poptávku. Část analytiků ale už tedy varovala, že akcie Facebooku jsou předražené a neměly by stát víc než 30 dolarů.