Rekordní akcie Googlu: od roku 2004 vydělaly přes 800 procent | E15.cz

Rekordní akcie Googlu: od roku 2004 vydělaly přes 800 procent

Google
Google
• 
ZDROJ: Google CZ

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Akcie americké internetové společnosti Google během pátečního obchodování vystoupily na nový rekord a přechodně se dostaly nad 776 dolarů za kus. Překonaly tak předchozí maximum 774,38 dolaru, na němž byly začátkem loňského října. Od debutu firmy na burze v srpnu 2004 už akcie zpevnily o více než 800 procent.

Analytici přitom firmě takový úspěch před devíti lety nepředpovídali. Velká část jich naopak doporučovala akcie nekupovat. Akcie vstupovaly na trh s cenou 85 dolarů za kus.

Vývoj akcií Googlu za posledních 5 let

Vývoj akcií Googlu za posledních 5 let (Yahoo) Autor: Yahoo

Ani fenomenální růst ceny akcií ale nestačil na to, aby se Google mohl poměřovat s jinou americkou společností Apple. Ta je sice představitelem trochu jiného odvětví, s Googlem ji ale spojuje podobný úspěch. Na rozdíl od akcií Googlu za sebou akcie Applu nemají dobrý začátek roku.

Akcie Googlu od začátku letošního roku zpevnily asi o 9,6 procenta, zatímco akcie Applu o 14,8 procenta oslabily. I po tak silném propadu ale tržní hodnota Applu dosahuje zhruba 426 miliard dolarů (asi osm bilionů korun), zatímco hodnota Googlu se pohybuje kolem 255,7 miliardy dolarů (asi 4,8 bilionu korun).

Vývoj akcií Applu za posledních 5 let

Vývoj akcií Applu za posledních 5 let (Yahoo) Autor: Yahoo

Google se v posledních dnech svezl na vlně všeobecného růstu akciových trhů. Pozorně sledovaný Dow Jonesův index v pátek poprvé od října 2007 uzavřel nad hranicí 14 tisíc bodů, zatímco index S&P 500 posunul pětileté maximum. Index Nasdaq Composite, jehož součástí je Apple i Google, je teď blízko maxima od léta roku 2000.

Kurz akcií Googlu se prakticky nepřetržitě zvyšuje už asi dva týdny, respektive ode dne, kdy firma oznámila čtvrtletní výsledky hospodaření. Google stále těží ze silného růstu reklamy na internetu a v poslední době mu pomáhá i sílící obliba smartphonů a tabletů. Část reklamy se přesouvá právě tam.

Pokud by někdo investoval do nákupu akcií Google v roce 2004 částku 1000 dolarů (asi 26 tisíc korun v tehdejším kurzu), dnes by jeho investice měla hodnotu asi 9130 dolarů (zhruba 171 500 korun). V korunovém vyjádření je zhodnocení investice nižší, protože dolar v srpnu 2004 stál zhruba 26 korun, zatímco dnes se prodává asi za 19 korun.

Jan Sedlák: Google nezvládá reklamu, Apple mobily

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah