SpaceX vyslala na oběžnou dráhu přes sto družic Starlink během 24 hodin

Video placeholde
Elon Musk a projekt Starlink
Projekt Starlink společnosti SpaceX má zaručit rychlý a levný přístup k internetu
Dráha družic StarLink naruší pozorování hvězdné oblohy, bojí se vědci
Družice StarLink s polární září v pozadí
Družice Starlink
5
Fotogalerie

Provoz na oběžné dráze stále roste. Kromě velkého boomu většinou nepříliš užitečných CubeSatů za to může také SpaceX, která už vyslala do vesmíru 2600 družic Starlink. Na oběžné dráze jich k dnešnímu dni zůstává 2352 a pracuje 2321. 

V letošních roce proběhlo už 13 startů s družicemi Starlink, které se tak významnou měrou podílí na celkovém počtu startů rakety Falcon 9 – v letošním roce letěla už 20krát a nechává tak ostatní vesmírné nosiče daleko za sebou.

SpaceX se nedávno povedl i husarský kousek, když vyslala dva balíky Starlinů v rozmezí 22 hodin a 31 minut. Samozřejmě k tomu využila dvě startovací rampy. Nejdříve 14. května v 2:07 našeho času odstartoval Falcon 9 z Vandenbergovy základny a 15. května v 0:38 další z Mysu Canaveral. Z našeho časového pásma šlo o starty ve dvou dnech, ale ve světovém čase (UTC) byly oba 14. května.

Starlinky směřují nad naše hlavy do pěti „vrstev“ nebo chcete-li slupek ve výškách 540 až 570 kilometrů. Každá vrstva bude obsahovat jiný počet orbitálních rovin a družic. Dvě z vrstev mají sklon 53º vůči rovníku, další 70º a další dvě jsou na polární dráze se sklonem 97,6º. 

Celkově chce mít SpaceX ve finále na oběžné dráze 4408 družic. V budoucnu jich má být ale daleko více. K tomu bude potřeba i odlišný způsob vynášení. Místo Falconu 9, který nyní vynese najednou 53 družic, to má být Starship, která při jednom startu zvládne 400. 

Pokračování celého článku najdete zde >>>