SpaceX Elona Muska má s družicemi Starlink ambiciózní plány | E15.cz

SpaceX vyslala na oběžnou dráhu přes sto družic Starlink během 24 hodin

Video se připravuje ...

Petr Kubala - VTM.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Provoz na oběžné dráze stále roste. Kromě velkého boomu většinou nepříliš užitečných CubeSatů za to může také SpaceX, která už vyslala do vesmíru 2600 družic Starlink. Na oběžné dráze jich k dnešnímu dni zůstává 2352 a pracuje 2321. 

V letošních roce proběhlo už 13 startů s družicemi Starlink, které se tak významnou měrou podílí na celkovém počtu startů rakety Falcon 9 – v letošním roce letěla už 20krát a nechává tak ostatní vesmírné nosiče daleko za sebou.

SpaceX se nedávno povedl i husarský kousek, když vyslala dva balíky Starlinů v rozmezí 22 hodin a 31 minut. Samozřejmě k tomu využila dvě startovací rampy. Nejdříve 14. května v 2:07 našeho času odstartoval Falcon 9 z Vandenbergovy základny a 15. května v 0:38 další z Mysu Canaveral. Z našeho časového pásma šlo o starty ve dvou dnech, ale ve světovém čase (UTC) byly oba 14. května.

Starlinky směřují nad naše hlavy do pěti „vrstev“ nebo chcete-li slupek ve výškách 540 až 570 kilometrů. Každá vrstva bude obsahovat jiný počet orbitálních rovin a družic. Dvě z vrstev mají sklon 53º vůči rovníku, další 70º a další dvě jsou na polární dráze se sklonem 97,6º. 

Celkově chce mít SpaceX ve finále na oběžné dráze 4408 družic. V budoucnu jich má být ale daleko více. K tomu bude potřeba i odlišný způsob vynášení. Místo Falconu 9, který nyní vynese najednou 53 družic, to má být Starship, která při jednom startu zvládne 400. 

Pokračování celého článku najdete zde >>>

Autor: Petr Kubala - VTM.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery