Zájem o herní konzole klesá. Nintendo poprvé ve ztrátě | E15.cz

Zájem o herní konzole klesá. Nintendo poprvé ve ztrátě

Nintendo Wii
Nintendo Wii
• 

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonský výrobce herních konzol Nintendo je poprvé ve své historii ve ztrátě. Důvodem jsou klesající prodeje konzole Wii. Konkurenti Nintenta na tom ale nejsou o mnoho lépe, Sony chystá masivní propouštění.

Nintendo ve finančním roce končícím v březnu vykázalo ztrátu 43,2 miliardy jenů (10 miliard korun). Ještě loni v březnu přitom firma svůj rok uzavírala ziskem 171,1 miliardy jenů. Kromě klesajících prodejů klasické herní konzole Wii je příčinou i relativní neúspěch přenosné novinky 3DS. Ztrátu pak prohlubuje silný jen.

Konkurenční Sony je na tom ale ještě hůře. První odhady loňské ztráty hovoří o čisté ztrátě 520 milionů jenů. Většinu ztráty sice vytváří divize výroby televizí, ani herní konzole PlayStation si ale po loňských skandálech s úniky dat zákazníků nestojí nejlépe. Firma bojující o přežití oznámila, že zruší 10 tisíc pracovních míst, tedy asi šest procent svých zaměstnanců.

Nejlépe se zatím daří třetímu rivalovi – Microsoftu. Xbox se na americkém trhu drží na první příčce v prodejích herních konzol již patnáctý měsíc po sobě, obecně ale prodeje klesají. Divize zábavy a herních zařízení loni vykázala zisk 1,62 miliardy dolarů, tedy o 16 procent méně v porovnání předchozím rokem.

O zákazníky herní konzole obírají hlavně chytré mobilní telefony a tablety. Ty totiž dnes dokážou zvládat i náročnější hry a konzole tak plně nahradit. Na vlnu jejich úspěchu se nyní pokouší naskočit i Sony. Firma nedávnou za 1,5 miliardy dolarů od Ericssonu koupila polovinu společného podniku na výrobu mobilních telefonů a pokouší se prosadit na trhu, kterému vládnou Apple a Samsung. Nový šéf japonské společnosti Kazuo Hirai v tomto odvětví vidí šanci na záchranu. Do tří let by se podle něj Sony měla stát lídrem trhu s mobilními telefony.

Nintendo má na rozdíl od Sony na řešení potíží dost času. Ztráty si totiž díky 14 miliardám dolarů v hotovosti, které nashromáždila prodáváním konzole Wii, může dovolit po určitou dobu tolerovat. Firma letos navíc opět předvídá zisk. Na konci roku totiž představí nový model Wii U, který mu podle analytiků vynese zájem skalních příznivců. Konkurenční PlayStation 4 a vylepšený Xbox totiž dorazí až na konci roku 2013.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah