Družstevní byty na prodej – výhody, nevýhody | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Družstevní bydlení vyjde až o desítky procent levněji, jeho financování je ale složitější

sou

Družstevní bydlení je výrazně levnější než byty v osobním vlastnictví, zároveň je ale spojeno s řadou omezení. Družstevní byt například nelze rekonstruovat bez souhlasu družstva a složitější může být i jeho financování či další pronájem.

Základní rozdíl mezi osobním a družstevním vlastnictví je právního charakteru. Zatímco u bytu v osobním vlastnictví je jeho majitel skutečným vlastníkem a kromě bytu mu náleží i podíl ve společných částech budovy, případně pozemku, majitel družstevního bytu skutečným vlastníkem není. Je pouze podílníkem a členem družstva, které vlastní dům, a v samotném bytě je pouze nájemníkem. Takový nájemce-podílník má práva a povinnosti vymezené zákonem a stanovami družstva. Mezi práva mimo jiné patří i právo na bezplatný převod družstevního bytu do vlastnictví člena družstva.

Převést družstevní byt do osobního vlastnictví lze na základě rozhodnutí členské schůze, přičemž u některých družstev není potřeba ani to. Nutnou podmínkou ale je, že podílník-nájemník musí mít splacený celý svůj podíl na úvěru družstva, kterým se hradila výstavba domu, takzvanou anuitu. Podle dat Svazu českých a moravských bytových družstev si takto každým rokem byt převede tisíce domácností.

Důvody k rostoucím cenám bytů v Praze mohou brzy odpadnout. Přesto neklesnou, míní analytici

V Praze je vysoká i cena družstevních bytů

Družstevní byty jsou podle údajů Hypoindexu společnosti Fincentrum levnější až o desítky procent. Částečně se na tom podílí i čtyřprocentní daň ze získání nemovitosti, kterou kupující družstevního bytu platit nemusí.

Rozdíl ale může vyvážit fakt, že koupě družstevního bytu je složitější, alespoň v případě, kdy je nutná zástava. Zatímco kupující družstevního bytu musí dát do zástavy jinou nemovitost, jejíž cena dostatečně pokrývá výši úvěru, tomu, kdo kupuje byt v osobním vlastnictví, stačí zástavní právo i ke kupované nemovitosti. Podle finančního developerské společnosti Finep se ale cenové rozdíly mezi družstevním a soukromým bytem postupně smazávají. V Praze se už v některých lokalitách dokonce prodávají za obdobnou cenu.

Z pohledu kupujícího je také důležité si pohlídat, zda má prodejce bytu splacenou anuitu, a pokud ne, tak zda je tento úvěr zanesen do prodejní ceny,

Hypotéku lze zařídit do měsíce, nastěhování ale může zpozdit zápis do katastru

Povinnosti vlastníka

Jak vlastník družstevního, tak soukromého bytu musí přispívat do fondu oprav a zároveň se podílí na domluvě ohledně společných částí domu. Nevýhodou družstevního bytu však je, že nájemce družstevního bytu pro úpravy bytu potřebuje souhlas družstva. Ten často potřebuje i v případě, pokud chce byt pronajímat.

Na druhou stranu majitel bytu v osobním vlastnictví má mnohem více administrativní práce s jeho prodejem. Musí například obstarat odhad ceny bytu nebo jednat s katastrálním úřadem.

Sháníte praktického průvodce nákupem nemovitosti? Objednejte si magazín Chceš bydlet

Magazín E15 Chceš bydlet?

Autor: sou
 

Ceny bytů

Jak koupit a vybrat byt Jak zařídit hypotéku Výpočet hypotéky Byt jako investice

Ceny bytů v posledních letech rostly vysokým tempem, nejdramatičtěji přitom ve větších městech. Například v Praze vzrostla cena od roku 2010 o dvě třetiny. Kromě srovnání cen bytů i pronájmů mezi regiony vám náš speciál také pomůže s tím, jak koupit a správně vybrat byt nebo jak zařídit hypotéku.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud