Chaty a chalupy 2019: Zdražují jak ty k pronájmu tak k prodeji | E15.cz

Chaty a chalupy mohou svým majitelům pěkně vydělat. Jejich hodnota několikanásobně vzrostla

sou

Share on Facebook Messenger

Není tajemstvím, že rychle rostoucí ceny nemovitostí v posledních letech umožnily, aby na nich jejich majitelé bez větší námahy vydělali. Málokdo si ale uvědomuje, že nenápadní vítězové pokrizového období jsou i držitelé chat a chalup. Hodnota rekreačních nemovitostí totiž v některých oblastech rostla rychleji než ceny běžných domů či bytů. Kvůli razantnímu zdražování a novým platformám typu Airbnb se navíc začíná rozvíjet i další trh, a to jejich dlouhodobé pronajímání.

Ceny chalup jsou nejvyšší na jižní Moravě

Například v Jihomoravském kraji vzrostly průměrné ceny chalup za posledních pět let téměř čtyřnásobně. Letos se tam prodávají za 16 tisíc korun za metr čtvereční, což je při srovnání krajů vůbec nejvyšší číslo. U chat podle cenové mapy portálu CeMap zase vévodí Středočeský kraj, kde se metr čtvereční prodává v průměru za 22,4 tisíce korun, byť v roce 2014 tamní cena nedosahovala ani 14 tisíc.

Příčinou ke zdražení je podle realitních kanceláří všeobecná nálada na trhu s nemovitostmi. S tím je spojen i nový trend – lidé chalupy čím dál častěji využívají i jako trvalé bydlení, a to hlavně poblíž větších měst, kde už se ceny bytů dostaly nad úroveň, kterou si běžní obyvatelé mohou dovolit.

Oblíbené lokality pro rekreační nemovitosti jsou zejména v blízkosti větších měst a s dobrou dopravní obslužností. Zároveň platí, že lidé vyhledávají oblasti, kde je klid, nebo podle svých zájmových aktivit. „Tedy například místa, kde jsou v blízkém okolí chalupy cyklostezky, naučné stezky, možnost rybaření a podobně,“ vyjmenovává Jarmila Odehnalová z brněnské pobočky M&M Reality.

Prémiovou lokalitou jsou Krkonoše, kde chaty a chalupy stojí dvojnásobek oproti průměru celé republiky. Severočeské pohoří je atraktivní zejména z hlediska sezonního vyžití a relativní blízkostí větších měst. „Pro mnoho lidí hraje zásadní roli, jak dlouho a s jakým komfortem budou na chalupu dojíždět. Dalším faktorem je, že Krkonoše mají co nabídnout nejen v letní či zimní sezóně, ale i v průběhu celého roku,“ myslí si makléř z realitní kanceláře RE/MAX Gold Radek Farkaš. Dalšími oblíbenými lokalitami jsou Beskydy, Jeseníky, Šumava, Jižní Morava nebo například Posázaví.

Dlouhodobý pronájem chat jako nový trend

Stále více Čechů začíná na držení chat a chalup vydělávat i aktivně. Tito investoři při hledání vhodného rekreačního objektu již počítají s tím, že se o svou chatu nebo chalupu budou dělit s dalšími návštěvníky nebo že ji budou pronajímat dokonce plně. Na vzestupu je pdle Bezrealitky.cz i dlouhodobý pronájem, klidně i na celý rok.

„Obecně platí, že Češi jsou ochotní zaplatit si na celý rok místo, kde se budou věnovat svému koníčku. Jeden rok jedou třeba na Slapy, druhý pak tráví jinde. Zatímco loni majitelé nabízeli k celoročnímu pronájmu jen jednotky objektů měsíčně, dnes jich jsou v průběhu sezony desítky měsíčně," uvedl ředitel serveru Bezrealitky.cz Hendrik Meyer.

U pronájmů lidé kladou ještě větší důraz na lokalitu a vyhledávají zejména ty rekreační nemovitosti, které jsou umístěné v horách či blízkosti vodních ploch. U krátkodobých pronájmů se pak lidé dívají na výbavu chaty a na to, zda je součástí nemovitosti i bazén.

Airbnb či booking jako digitální zprostředkovatel pronájmů

Oblíbené je také nabízet rekreační nemovitosti prostřednictvím portálů, které bez realitního agenta spojují nabídku přímo s poptávkou – například Airbnb či booking.

Ceny za pronájmy chat a chalup podle portálu Bezrealitky.cz rostou rychlejším tempem už třetím rokem a za pět let se mnohé z nich zdvojnásobily.

Pokud je cena rekreační nemovitosti nad finanční možnosti poptávajícího, lze ji postavit i svépomocí. Výstavba bez dodavatele může ušetřit až polovinu nákladů, vyžaduje však dostatečnou zručnost a potřebné zkušenosti. Dřevěné chaty a chalupy jsou navíc náročnější než ty zděné.

Zaujal vás článek a chcete celý časopis na toto téma? Kupte si ho v naší online trafice iKiosek.cz! Dnes objednáte a zítra máte ve schránce. Doprava je zdarma. 

Autor: sou

Chaty a Chalupy 2019

Jak vybrat chatu Prodej Pronájem Atraktivní lokality Stavba svépomocí

Hodnota rekreačních nemovitostí v některých oblastech roste rychleji než ceny běžných domů či bytů. Například v Krkonoších stojí průměrná chata dvojnásobek částky, která je u chaty běžná ve zbytku republiky. Kvůli razantnímu zdražování a novým platformám typu Airbnb se navíc začíná rozvíjet i další trh, a to jejich dlouhodobé pronajímání.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.