Bernanke zaútočil na Německo, z evropské měny profituje na úkor slabších států

Nyní si přisadil i bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke, když vinu za selhání projektu společné evropské měny hází na „vysoce rozdílné výsledky“ jeho používání v členských zemích. Bernanke tak jinými slovy tvrdí, že země jako Německo z měnové unie profitují na úkor slabších členů, jako Řecka, Portugalska, Španělska či Itálie.
„Nikdo nenaznačuje, že známá německá efektivita a kvalita tamních výrobků jsou něčím jiným než dobrou zprávou nebo že by snad německé firmy neměly být úspěšné na zahraničních trzích,“ píše Bernanke a pokračuje: „Problém je, že se Německo rozhodlo spoléhat na zahraniční místo domácí poptávky ve snaze zajistit maximální zaměstnanost. To ukazuje neuvěřitelně vysoký přebytek zahraničního obchodu, který dosahuje 7,5 procenta německého HDP.“
V Německu nezaměstnanost klesá
Jako důkaz Bernanke poukazuje na vývoj nezaměstnanosti v zemích eurozóny. Nezaměstnanost je výše, než byla na přelomu let 2009 a 2010, tedy na vrcholu hospodářské krize. Od té doby vzrostla míra nezaměstnanosti z deseti na současných 11 procent. V zemích eurozóny bez Německa je pak dnešní nezaměstnanost dokonce 13 procent. Naopak v Německu nezaměstnanost dlouhodobě klesá a dostala se už pod pět procent.
K čemu je euro?
„V rámci systému s pevným měnovým kurzem — což je to, čím eurozóna opravdu je — jsou takovéto rozdíly a disbalance nezdravé a způsobují pokles poptávky a ekonomického růstu u obchodních partnerů Německa,“ píše dále Bernanke, který se ptá, k čemu euro vlastně je. Je to způsob pro země, jak si zafixovat směnné kurzy anebo je to federace, která pomůže slabším v nouzi?
Podobnou otázku si klade stále více expertů. Bývalý viceprezident MMF Ašoka Mody dokonce nedávno pro Bloomberg TV uvedl, že pro dobro eura by mělo eurozónu opustit Německo, nikoli Řecko.