Agentura S & P potvrdila Česku vysoký hlavní rating, chválí veřejné finance a měnovou politiku | E15.cz

Vše o realitách

Vše o realitách Vstoupit do speciálu

Agentura S & P potvrdila Česku vysoký hlavní rating, chválí veřejné finance a měnovou politiku

Agentura S & P potvrdila Česku vysoký hlavní rating, chválí veřejné finance a měnovou politiku
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Mezinárodní ratingová agentura S&P Global Ratings potvrdila hlavní rating České republiky na stupni AA minus se stabilním výhledem. Oceňuje nízké zadlužení státu, zdravé veřejné finance a flexibilní měnovou politiku. Vysoká domácí poptávka zajistí, že ekonomika v nadcházejících letech dál poroste relativně svižným tempem, růst hrubého domácího produktu (HDP) ale proti současným hodnotám nepatrně zpomalí.

„Očekáváme, že hospodářský růst České republiky vzhledem k viditelným překážkám na straně nabídky v příštích čtyřech letech zmírní a dosáhne zhruba 2,5 procenta ročně,“ uvedla agentura ve svém pátečním sdělení. Za překážky na straně nabídky S&P označila zejména pracovní trh a obtížné hledání vhodných zaměstnanců.

V prvním letošním čtvrtletí česká ekonomika zrychlila tempo růstu na 2,8 procenta z 2,7 procenta v závěru loňského roku.

Agentura nadále považuje instituce v České republice za jeden z příznivých faktorů pro stanovení vysokého ratingu. Navzdory vysokému stupni politické roztříštěnosti ale vlády prokazují silný politický konsenzus a podporují členství v Evropské unii, podnikatelské prostředí i fiskální zodpovědnost.

Státní dluh v pololetí vzrostl o 90 miliard, především kvůli splátkám dluhopisů

Vzhledem k relativně vysokému počtu stran zastoupených v parlamentu a vzhledem k absenci vládní většiny agentura očekává, že politická nestabilita přetrvá i v nejbližších letech. „Vleklé protivládní protesty a chybějící parlamentní většina by mohly destabilizovat současnou vládní koalici,“ upozorňuje ratingová agentura.

Rating závazků v místní měně ponechala agentura také beze změn, a to na stupni AA. Rating krátkodobých závazků v cizí i místní měně pak zůstává na stupni A-1 plus.

Úvěrový rating je důležitý pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splacení úvěru podle stanovených podmínek. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

Loni vzrostl počet migrantů, kteří nelegálně přešli z Česka do Německa
O největší českou armádní zakázku historie se mohou ucházet i Němci se svou Pumou

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!