Analytici: ČNB nezmění sazby ani přístup k intervencím | E15.cz

Analytici: ČNB nezmění sazby ani přístup k intervencím

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Mark Morgan via Flickr

ČTK

Bankovní rada České národní banky nechá na svém čtvrtečním zasedání úrokové sazby beze změny a nezmění ani přístup k devizovým intervencím. Vyplývá to z odhadů analytiků. S ukončením intervenčního režimu ekonomové většinou počítají nejdříve s koncem roku 2015. Samotná bankovní rada deklarovala, že intervenční režim neutne dříve než v roce 2016.

„Tento kurz měnové politiky by měl podle mého názoru vydržet poměrně dlouho, pokud ne celý příští rok, tak minimálně do posledního čtvrtletí 2015. Inflace se totiž nejen u nás, ale i v celé Evropě stále drží na minimálních úrovních a zatím nevidíme žádný rychlý konec tohoto trendu,“ uvedl analytik GE Money Bank Petr Gapko.

I podle analytika Home Credit Michala Kozuba bude ekonomika připravená opustit intervenční režim ke konci roku 2015. Podmínkou ovšem je, že nedojde k eskalaci ekonomických problémů ve světě.

„Od listopadového zasedání bankovní rady ČNB žádné změny v nastavení měnové politiky neočekávám. Na rozdíl od zářijového zasedání budou mít centrální bankéři k dispozici novou makroekonomickou prognózu, avšak oproti té předchozí by měly být změny jen marginální,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Zároveň doplnil, že udržitelnému návratu inflace k dvouprocentnímu cíli v nadcházejícím roce nevěří. „Vzhledem k dezinflačnímu prostředí v Evropě se bude růst spotřebitelských cen nacházet pod dvěma procenty a případný vyšší růst inflace bude jen krátkodobým výstřelkem, než trvalým jevem. Z toho důvodu bude ČNB nucena držet intervenční hladinu v platnosti minimálně do konce roku 2016,“ uvedl.

Jednání bankovní rady se ve čtvrtek zúčastní všech sedmi jejích členů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.