Analýza: propaganda se mění, i zprávy neutrálního tónu mohou sloužit Kremlu | E15.cz

Analýza: propaganda se mění, i zprávy neutrálního tónu mohou sloužit Kremlu

Analýza: propaganda se mění, i zprávy neutrálního tónu mohou sloužit Kremlu
Ruský prezident Vladimir Putin
• 
ZDROJ: čtk
Jan Vávra

Jan Vávra

V Česku působící "proruské" weby ve skutečnosti Rusko ani Putina nijak výrazně neadorují. Snaží se však šířit strach a vytvářet obraz nefunkčního politického systému, říká studie politologů Masarykovy univerzity. Propaganda se podle nich maskuje jako zpravodajství, "budovatelské" obrázky ustupily do pozadí. Ctěním žurnalistických standardů se ale weby jako AC24 či Světkolemnás moc nezatěžují. Vzhledem k jejich neznámé majetkové struktuře není jasné, zda jde o nedbalost či úmysl, míní analytici.

Mediální manipulace nemusí zdaleka probíhat jen sázkou na vzbuzování strachu či jiné emoce, přestože v případě migrační krize nesla citové zabarvení až třetina článků, které se na sledovaných webech (AC24, česká verze Sputniku, Světkolemnás, Parlamentní listy) vyskytly.

Analýza politologů Masarykovy univerzity vytvořená ve spolupráci s think-tankem Evropské hodnoty říká, že u tématu konfliktů na Ukrajině a v Sýrii naopak zmiňované servery nasazují neutrální tón.

„Zde je patrná snaha referovat umírněně a spíše používat takové techniky, které čtenáře uklidní a nevzbudí výraznější emoce,“ píše se ve studii. Podle Miloše Gregora, jednoho z jejích autorů, se tak děje s cílem relativizovat akce Ruska a Západu a dosáhnout vyznění, že západní zahraniční politika není ve své podstatě o nic lepší než kroky Moskvy.

Podobné vizuály dnes tvoří základ propagandy jen ojedinělePodobné vizuály dnes tvoří základ propagandy jen ojediněleAutor: Ne boltai! Collection via DOX media
Podobné vizuály dnes tvoří základ propagandy jen ojediněle

Srovnání s vyzněním zpravodajství seriózněji vnímaných médií analýza nenabízí, přestože Evropské hodnoty v jednom ze svých newsletterů s odkazem na list The Guardian uvádějí, že zpravodajství západních médií je vůči Rusku částečně zkresleno.

To se má například projevovat ignorováním těch interpretací událostí kolem sesazení ukrajinského prezidenta Janukovyče, které zastává Moskva. „Ano, byl to zkorumpovaný prezident, ale na rozdíl od aktivistů na Majdanu byl demokraticky zvolen,“ nastínil britský list jeden z takových „upozaděných“ výkladů událostí.

Server E15.cz se proto ptal, zda i takové zatížení vůči Rusku není příčinou toho, proč ve společnosti existuje určitá poptávka po „alternativním“ zpravodajství.

S propagandou Kremlu je třeba bojovat všemi prostředky, prohlásil Gabal

Podle Gregora tomu tak být může, dodal však, že tvůrci uvedených serverů se často dopouští několika manipulací naráz a sotva tak mohou být zárukou objektivity. „Pak lze pochybovat, že nejde o záměr,“ dodal politolog. Zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda řekl, že „jen těžko lze agresi Ruska vůči Ukrajině rámcovat jinak než negativně.“

Spekulace nad záměry a cíli těchto webů ještě podle analytiků prohlubuje většinou skrytá či pochybná majetková a personální struktura daných webů. Výjimku v tomto ohledu představují Parlamentní listy vlastněné senátorem a majitelem Synotu Ivo Valentou. Analýza je přesto označuje jako „přechod mezi seriózními médii a šedou zónou prokremelské manipulace.“ Z hlediska hodnocení jejich práce s informacemi vycházejí o něco hůře než ostatní weby.

Přítomnost manipulativních technik (v %) ve zpravodajství serverů parlamentnilisty.cz, ac24.cz, svetkolemnas.info a cz.sputniknews.comPřítomnost manipulativních technik (v %) ve zpravodajství serverů parlamentnilisty.cz, ac24.cz, svetkolemnas.info a cz.sputniknews.comAutor: EH
Přítomnost manipulativních technik (v %) ve zpravodajství serverů parlamentnilisty.cz, ac24.cz, svetkolemnas.info a cz.sputniknews.com

„Překvapivé je, že zatímco ostatní zkoumané portály na zdroje svých informací odkazují v 75 procentech případů, u tohoto média je to jen u necelé poloviny,“ uvádí dokument.

„Obecně lze ale říci, že na daných serverech přestává existovat hranice mezi zpravodajstvím a komentářem,“ sdělila Petra Vejvodová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Nejde přitom o stránky s marginální návštěvností. Podle odhadů Evropských hodnot na základě využití služby Similarweb patří mezi desítku nejčtenějších českých zpravodajských serverů.

Propaganda západních elit vůči Rusku je směšná, prohlásil Klaus

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!