ANALÝZA: Spojení lidovců se starosty je hazardem s hlasy středopravých voličů | E15.cz

ANALÝZA: Spojení lidovců se starosty je hazardem s hlasy středopravých voličů

Vratislav Dostál

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Manévr, před kterým se nacházejí lidovci společně se Starosty a nezávislými, může vyústit ve vznik silné stabilizující formace, která bude českou politiku posouvat do středových pozic a bez níž nebude moct vzniknout téměř žádná vláda. Stát se může ale také pravý opak: vznikající koalice nezíská potřebných deset procent hlasů a předsedové obou stran budou zpětně označování za hazardéry, kteří zavinili nebývalý propad hlasů středových a pravicových voličů.

Pokud by se do dolní komory navíc nedostala také TOP 09, což je scénář, jehož pravděpodobnost se právě ustavením koalice lidovců a STAN podstatně zvyšuje, bude tu celkem dalších téměř patnáct procent voličů, kteří nebudou mít v příštím volebním období zastoupení ve sněmovně. Lídři obou uskupení si ale v tuto chvíli nic takového nepřipouštějí.

„Musíme společně napnout všechny síly a poprat se o volební vítězství. Nabídneme voličům silnou, demokratickou a nezkorumpovanou alternativu,“ říká předseda lidovců Pavel Bělobrádek. „Naším záměrem je nabídnout voličům věrohodnou alternativu ke stávající politické garnituře. Společně s KDU-ČSL chceme vytvořit třetí sílu české politiky, která má ambici konkurovat ANO a ČSSD,“ dodává první místopředseda STAN a starosta Kolína Vít Rakušan.

A podle politologů má aliance skutečně šanci oslovit dostatečný počet voličů. „Koalice lidovců a Starostů do sněmovních voleb je odvážný krok, který má svou politickou logiku,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ politolog Milan Znoj. Desetiprocentní práh sice označuje za velkou překážku, avšak odstrašující vliv, který takové klauzule mají, se podle jeho názoru v případě lidovců a Starostů nemusí projevit.

„Lidovci totiž mají věrné a disciplinované voliče, kteří se budou ochotni mobilizovat, aby jejich strana nevypdla z parlamentu. Starostové mají sice dost potenciálních voličů, jak ukázaly nedávno krajské volby, ale pořád jim v očích voličů chyběl celorepublikový dosah a působivost. V koalici s lidovci se mohou sečíst přednosti obou stran a eliminovat jejich nedostatky. Synergický efekt tohoto spojení je pravděpodobný,“ vysvětluje Znoj.

Zbytek textu čtěte zde >>>

Autor: Vratislav Dostál

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.