Analýza: ženy berou v porovnání s muži skoro o sedm tisíc méně | E15.cz

Analýza: ženy berou v porovnání s muži skoro o sedm tisíc méně

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Vackova Anna/E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Průměrný plat mužů a žen se liší o téměř sedm tisíc korun. Za poslední rok se poměr platů mužů a žen příliš nezměnil. Jediným oborem, kde je průměrný plat žen vyšší než mužů, je doprava a logistika. Vyplývá to z analýzy serveru Platy.cz, kam svůj příjem a pozici anonymně svěřilo přes 100 tisíc uživatelů.

Zatímco průměrná mzda v Česku za celý loňský rok činila 25 686 korun, medián mezd, který představuje hodnotu přesně uprostřed mzdového rozdělení, byl 21 629 korun. U mužů byla tato střední mzda loni podle ČSÚ o 4053 korun vyšší než u žen. Server Platy.cz pracuje s průměry.

Rozdílná čísla úřadu a Platy.cz způsobují především rostoucí rozdíly mezd na vyšších pozicích, a to vzhledem k vyššímu zastoupení mužů v nich.

Muži podle Platy.cz v průměru vydělávají 30 450 korun, ženy 23 640 korun. V dopravě a logistice průměrný plat muže činí 21 330 korun, u žen 21 600 korun. „V tomto případě to může být způsobeno skutečností, že zatímco muži v logistice figurují na postech řidičů, ženy organizují a plánují dodávky a sklady, pracují tedy na kvalifikovanějších pozicích,“ uvedl Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která Platy.cz provozuje.

Čtěte rozhovor s Marcelou Linkovou:

Nejvyšší rozdíly mezi muži a ženami panují ve vrcholovém managementu (rozdíl 48 procent) a na pozicích obchodníků (43 procent). Ve středním managementu rozdíl mezi platy činí 20 procent. Důvodem může být to, že ženy tu mají vysoké zastoupení a tvoří celou třetinu středních manažerů.

Už od prvního roku zaměstnání berou muži o pětinu více než ženy. Po třech až pěti letech praxe se rozdíl prohloubí na 27 procent a s přibývajícími léty na 35 procent. Po deseti letech v zaměstnání se rozdíl ustálí na 31 procentech a tak to zůstane do konce kariéry.

„Propad po šesti letech praxe způsobuje trend rodičovské dovolené, proti jiným zemím velmi dlouhé,“ uvedl Dombrovský. Několikaletá rodičovská ženu podle něj zabrzdí v kariérním růstu. Řešením by mohly být částečné úvazky a více možností aspoň občas pracovat z domova. Taková úprava pracovní doby je ale pro většinu českých firem, i vinou legislativy, obtížná až nemožná, dodal.

EU: Rozdíly v platech mužů a žen jsou stále velké

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video