Armáda bude dál používat vrtulníky Sokol, vláda souhlasila s opravou | E15.cz

Armáda bude dál používat vrtulníky Sokol, vláda souhlasila s opravou

záchranářské vrtulníky Sokol
záchranářské vrtulníky Sokol
• 
ZDROJ: Lukasz Golowanow & Maciek Hyps - Wikimedia Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Armáda bude i nadále používat záchranářské vrtulníky Sokol. Vláda odsouhlasila generální opravu osmi strojů a servis všech deseti vrtulníků do roku 2021. Ministerstvo obrany za zakázku zaplatí asi miliardu korun.

„Předmětem zakázky je servisní podpora deseti vrtulníků W-3A Sokol, a to v letech 2015 až 2021,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Servisní podpora podle něj zahrnuje opravu, údržbu a servis vrtulníků, dodávku náhradních dílů, ale třeba i aktualizaci letové příručky, technické dokumentace, školení posádek a technického personálu a konzultace.

Vrtulníky Sokol slouží především letecké záchranné službě. Určeny jsou ale i k humanitární evakuaci zdravotně postižených podle programu MEDEVAC nebo pro Leteckou pátrací a záchrannou službu (SAR - Search and Rescue).

Osmi vrtulníkům končí životnost

Předpokládaná hodnota zakázky je zhruba miliarda korun bez DPH. „Tato částka byla stanovena na základě plánování provozu vrtulníků W-3A Sokol k plnění stanovených úkolů a předběžných jednání s výrobcem vrtulníku W-3A Sokol Agusta Westland Świdnik. Platby budou prováděny postupně po vykonání prací na základě objednávek,“ dodal Medek.

Osmi vrtulníkům bude končit životnost, armáda proto plánuje jejich generální opravu. Loni byly takto opraveny dva vrtulníky. Modernizace každého z nich stála 110 milionů korun. Ministerstvo obrany nyní vyjednává o ceně pro osm dalších strojů, snaží se získat množstevní slevu. Zástupci úřadu předpokládají, že za opravu jednoho Sokola zaplatí kolem 80 milionů korun bez DPH. „Novinkou je, že oproti dřívějšku už nepůjde servis a generální opravy přes zprostředkovatelskou firmu Zenith.

Prostředníka se podařilo ministerstvu vyloučit, smluvní vztah bude přímo s výrobcem, společností Agustou Westland, se kterým vyjednáváme i výhodnější cenu,“ uvedl Vladimír Lukovský z tiskového oddělení ministerstva obrany. Modernizované vrtulníky mají perspektivu služby dalších sedm až osm let a 1500 letových hodin.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video