Babiš: Agrofertu se nevzdám, Sobotka mě může jedině odvolat | E15.cz

Babiš: Agrofertu se nevzdám, Sobotka mě může jedině odvolat

Ministr financí Andrej babiš
Ministr financí Andrej babiš
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) vzkázal, že ho může odvolat nebo si vybrat jiného koaličního partnera, pokud mu vadí jeho vlastnictví Agrofertu. Babiš tak v pořadu Pressklub rádia Frekvence 1 reagoval na nedávnou Sobotkovu výzvu, aby ukončil své podnikání a byl nadále jen politikem.

Šéf hnutí ANO zopakoval, že už nepodniká a je jen majitelem Agrofertu. Firmu prodávat nehodlá. „Pokud to panu premiérovi vadí, tak nechť mě odvolá, anebo nechť si najde lepšího koaličního partnera,“ nechal se slyšet Babiš. Řekl, že neví, o co premiérovi jde, protože on „maká“ pro stát. Opět také vyjádřil přesvědčení, že Sobotka netuší, co to je podnikat.

Ministerský předseda v pátek dopoledne debatu, do níž se posléze zapojil i prezident Miloš Zeman, otevřel, když prohlásil, že nejčistším řešením by bylo, kdyby Babiš ukončil své podnikání a věnoval se jen politice. Jinak se podle něj šéf hnutí ANO musí vyvarovat střetu zájmů, za který ho ve čtvrtek kritizovala i členka výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu. Babiš odmítá, že by byl ve střetu zájmů.

V rozhovoru se dnes vicepremiér vyjádřil také k obecným rozdílům mezi sebou a ostatními politiky. „Velký rozdíl mezi ním (Sobotkou) a mnou je v tom, že já stále vystupuji stejně a mluvím stejně, v soukromí, na koaliční radě, s vámi, stále stejně. Ty politici, oni do těch médií mluví jiným způsobem,“ řekl. Sobotka mu tak prý nikdy osobně neřekne, že by měl přestat podnikat, učinil tak jen přes média.

V rozhovoru se dostalo i na nedávné kontroverzní výroky ministryně spravedlnosti Heleny Válkové. Na dotaz, zda si stále myslí, že je Válková dobrá manažerka, Babiš odpověděl: „Tak jestli je manažerka, nevím, jak to jako řídí. Já si myslím, že je to čestná žena,“ řekl. Válková je podle něj naivní, ale po odborné stránce je na tom dobře.

Válková, kterou ANO do vlády nominovalo, v nedávném rozhovoru pro server Echo24 uvedla, že se Čechům za nacistické okupace „zas tolik nedělo“. V pozdějším prohlášení upřesnila, že to mínila jako porovnání s Polskem či Sovětským svazem. Zdůraznila také, že dění v protektorátu považuje za naprosto neomluvitelné. Babiš dnes novináře serveru znovu kritizoval.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.